Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

19. 4. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Dlaždiči cest pekelných

Autor: Lukáš Kovanda

12.02.2008 13:16

Dva velké debakly poslední doby, jež neblaze působí na celý svět, mají společného jmenovatele.

Kdo může za hypoteční krizi? Ochránci lidských práv. A za více skleníkových plynů? Ekologisté a environmentální lobby. A ten společný jmenovatel? Snaha domněle vyvolených shora řídit lidskou společnost – snaha, jež už se tolikrát vymstila.

Ochránce lidských práv spojuje s hypokrizí Stan Liebowitz, profesor ekonomie z univerzity v texaském Dallasu, v nedávném textu pro NY Post.

„Zřejmě největší skandál hypotékové krize je, že tato přímo pramení ze záměrného uvolňování pravidel pro získání hypotéky. Dělo se tak v jménu boje (ochránců lidských práv) za zmírnění diskriminace, a to navzdory varováním, že takový stav může vyústit v dalekosáhlou platební neschopnost,“ píše profesor Liebowitz.

Tým profesora Timothy Searchingera publikoval v posledním čísle časopisu Science text, jenž dokládá, že etanol vyrobený z kukuřice zhruba zdvojnásobuje objem skleníkových plynů ve srovnání s benzínem. Vlády (pod tlakem environmentální lobby) přitom etanol začaly dotovat před pár lety v rámci tažení za světlé zítřky s biopalivy (viz článek v NY Times).

A jak v dnešních Lidových novinách píše Pavel Kohout, toto tažení nejen přispívá k vyšším emisím škodlivin, ale navíc zrychluje globální inflaci. Etanol se vyrábí z kukuřice, jež je zásadní potravinářskou surovinou. A vzestup cen potravin je klíčovým faktorem v pozadí celosvětového růstu cen.

Trh třeba není všemocný, ale nedopouští se takových chyb jako ti, kdož se jej snaží řídit.

 

 

 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.18

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   duben 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930