Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

19. 3. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Štěstí si za prachy koupíš

Autor: Lukáš Kovanda

21.03.2008 16:02

Tak peníze prý kupují štěstí – ale musíte je utratit na někoho jiného. Dospěl k tomu tým badatelů z Harvard Business School a z Univerzity v Britské Kolumbii. Uvádějí, že stačí věnovat pouhých pět dolarů (necelých 83 korun) na potřeby jiné osoby a celý den si pak můžete vychutnávat blažené pocity štěstí a spokojenosti.

„Experimenty badatelů na vzorku 630 Američanů ukázaly, že tito jsou měřitelně spokojenější, utratí-li peníze na potřeby druhých – dokonce i tehdy, domnívali-li se, že útrata na sebe je učiní šťastnějšími,“ píše dnes agentura Reuters.

Nalézt tajemný šém, jenž v mysli na zavolání spustí pochody ústící v blaženost a radost, aniž byste si lokli šňapsu, sjeli lajnu či se ráchali ve snových iluzích, je pořádnou motivací pro leckterého vědce. Že by bylo řešení tak prostinké?

studie z roku 2001 ukazuje, jak zrádné je spoléhat se při experimentech s lidmi, že „pokusní králíci“ objektivně a nevychýleně obnaží své nitro, že správně zjeví subjektivní dojmy a pocity. A že jsou skutečně „měřitelně spokojenější“.

A navíc, lze počítat s tím, že i investice do druhých se alespoň v jisté míře řídí zákonem klesajících výnosů z rozsahu, tedy, že čím pravidelněji dáváte druhým tutéž sumu (neb dávat stále více a více vás dříve či později zruinuje), tím menší je váš výnos (užitek, spokojenost) z každého dalšího obdarování bližního, i pokud byl zpočátku (třeba při tom experimentu) opravdu závratný.  

Je-li snad přesto drobný každodenní altruismus oním šémem, lehne popelem nejméně jedna filozofická doktrína

 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.82

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031