Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

20. 2. 2019
Rubrika: Pop-ekonomie

Nájmy zvedají gayové

Autor: Lukáš Kovanda

14.04.2008 08:43

 Nový český film Venkovský učitel režiséra Bohdana Slámy se trefil do černého. Alespoň co se týče typizace dvou gayů, klíčových postav. Ústřední hrdina - Pavel Liška - nakonec zůstává v polorozpadlém statku v jižních Čechách, vozí hnůj a pomáhá na svět telatům, kdežto jeho „ex“ - jejž hraje Marek Daniel - si užívá přepychu a tepu velkoměsta v hi-tech loftu na dobré adrese.

Ekonomické statistiky potvrzují, že homosexuální menšina má sklon buď kultivovat bydliště i jeho okolí (ghetto, polorozpadlý statek,...), anebo „magnetizovat“ k nejlepším adresám. Oboje je příčinou, že tam, kde její zástupci ve větším žijí, jsou či budou poměrně vysoké nájmy.

Čínský ekonom Fu z Jihozápadní univerzity v Čendu analyzuje v březnové studii mnichovského institutu MPRA souvislost mezi cenami realit a rozmístěním párů stejného pohlaví v USA. Odhaluje, že tam, kde se koncentruje více gayů a leseb (uvádí gay čtvrtě v San Francisku, bostonský South End, čtvrť Marigny v New Orleansu), a nejen přímo v „gay vesnicích“, lze opravdu počítat s dražším nájemným: vzestup podílu párů téhož pohlaví na celkové populaci v daném městě roku 1990 o jeden procentní bod ústí v devítiprocentní růst středních cen bydlení v roce 2000.

Existuje pět provázaných teorií, jež jev vysvětlují. První praví, že gayové zpravidla žijí v bezdětných svazcích - výdaje, jež ušetří na ratolestech, investují třeba do loftového bytu na dobré adrese či jsou ochotni dát více za nemovitost v tolerantním prostředí. S tím souvisí druhé vysvětlení: gayové utvářejí sblížené komunity, jež pak snáze ve svůj prospěch lobbují u komunálních politiků.

To by ale ukazovalo Liškova hrdinu - venkovského solitéra - jako nepravděpodobnou figuru. Zachraňuje to obdoba „teorie gentrifikace“: gayové si primárně nevolí dobré adresy, nýbrž své okolí postupně zušlechťují. Čtvrť Marigny byla v 60. letech slumem, i proto se sem jako do ghetta uchýlili tehdy diskriminovaní homosexuálové - a přetvořili ji v dobrou adresu.

Čtvrtá teorie, „diskriminační“, vede k závěru, že chtěli-li dříve gayové bydlet mimo ghetto, platili přirážku za svoji orientaci. Ti, již si to mohli dovolit, měli tudíž i více prostředků (než heterosexuálové v sousedství) na následné zkrášlení, zhodnocení nemovitosti. Pátá teorie vychází z teze, že gayové mají lepší estetické cítění, dokážou už tak hezké místo zvelebit - a tím dále zvýšit cenu. Tuto verzi potvrzuje Fu: gayové vytvářejí luxusní adresy.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.21

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   únor 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728