Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

19. 3. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Buffett věští hlubokou recesi aneb Anatomie drahoty

Autor: Lukáš Kovanda

02.05.2008 12:35

1) Devadesátá léta. Environmentalisté: Biopaliva jsou cool, zabrání globálnímu oteplování.

2) Politici: No, vědci neví, zda se otepluje, či ne, ale ty zelené ideje teď letí a naženou nám hlasy. Jdeme do toho!

3) Politici environmentalistům: Biopaliva budeme dotovat (z cizího krev neteče).

4) Zemědělci: Kašleme na pěstování pšenice, výhodnější je uvolnit místo kukuřici na etanol, to teď vlády dotují.

5) 2001. Politici centrálním bankéřům: po 11/9 hrozí recese, sypejte do oběhu více peněz, tiskněte více eur i dolarů. Recese by nám vzala hlasy!

6) Centrální bankéři pro sebe: Hodně peněz v oběhu, to je přece inflační, píše to Friedman. Ale co, přání politika, přání svaté.

7) Zemědělci hlásí: Pro samou kukuřici na etanol není místo pro potravinové plodiny, musíme kácet lesy a pralesy.

8) Politici: Hmm, kácet lesy a pralesy? To není moc zelené, environmentalisté co vy na to?

9) Environmentalisté:-------------------------------------------------------------------------------------

10) Politici: My jsme ta biopaliva nevymysleli, až teď se dovídáme že, „Na výrobu etanolu se spotřebuje o sedmdesát procent více energie, než kolik toto palivo obsahuje.“ To všechno ti environmentalisté!

11) 2007. Politici centrálním bankéřům: Po těch průšvizích s hypotékami hrozí recese, sypejte do oběhu více peněz, tiskněte více eur i dolarů. Recese by nám vzala hlasy!

12) Centrální bankéři pro sebe: My jsme si vždy mysleli, že hodně peněz v oběhu hrozí průšvihem, říká to přece Friedman, Hayek i Mises. A teď. Léčit onemocnění ještě větší dávkou toho, co je způsobilo? Ale co, přání politika, přání svaté.

13) Zemědělec: Vykáceli jsme pořádnou část pralesa a furt to nestačí, musíme jít s cenami nahoru. Inflace neinflace.

14) Centrální bankéř: V oběhu je příliš peněz. Mimo jiné to pořádně přispěje k růstu cen potravin.

15) Environmentalista:-----------------------------------------------------------------------------------

16) Politik: Dvě špatné zprávy najednou, mám blbý den. A zelení dávají ruce pryč, už to tak nefrčí. Aspoň vytvoříme potravinový kartel. Když už draho, tak pořádně. A ať z toho něco kápne! Když může být kartel pro ropu, proč ne pro rýži.

17) Warren Buffett: Potraviny jsou pro lid tuze drahé, recese bude hlubší a táhlejší, než se obecně čeká.

18) Environmentalista environmentalistovi: Ty jo, to biopaliva jsou větší průser, než jsme čekali, musíme vymyslet nové téma. Potřebujeme nové ovečky, jinak nám politici utáhnou kohoutky.

 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.56

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031