Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

19. 3. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Proč je Lucembursko bohaté

Autor: Lukáš Kovanda

10.07.2008 00:40

Státeček, jejž lze autem objet kolem dokola během jediného odpoledne, Američané o něm míní, že je jen německým městem, a jeho obyvatelé jdou zdaleka nejbohatší z 27 zemí Evropské unie. Lucembursko má totiž schopné diplomaty.

Nejnovější čísla Eurostatu pověst Lucemburska jen potvrzují – po přepočtení na paritu kupní síly měny činí HDP na obyvatele 276 jednotek, přičemž sto těchto jednotek odpovídá průměru evropské sedmadvacítky. Na druhém místě končí Irsko se 146 jednotkami, Česko obsadilo osmnáctou příčku s 82 jednotkami.

Eurostat podotýká, že „výsledek Lucemburska je výrazně vylepšen množstvím přeshraničních pracovníků, kteří přispívají k produktu země, ačkoli trvale bydlí za jejími hranicemi.“ Skutečných důvodů je ale víc. Lucembursko bohatne díky Evropské unii – zcela jiným způsobem než druhé Irsko, které je zásadním příjemcem z prostředků fondů EU.

Lze tvrdit, že lucemburská diplomacie je klíčovým hybatelem dění v celém evropském společenství, a to navzdory skutečnosti, že reprezentuje tak malý stát. Tato její síla vykrystalizovala poměrně přirozeně. Obě světové války zemi zdeptaly a vrcholní diplomaté soudí, že třetí takový konflikt by nepřežila. Ústředním zájmem lucemburské diplomacie se tedy stalo vytvoření podmínek, jež by donutily dvě sousední velmoci – Francii a Německo – mírově spolupracovat. Odtud je již jen krůček k nemalému entusiasmu v procesu zakládání mezinárodních organizací, na jejichž základech vyrostla nynější EU. Lucembursko taková společenství vítá: usnadňují mu přístup na zahraniční trhy. To není vše.

Lucemburská diplomacie hraje bravurní představení. Je úmyslně nenápadná, ačkoliv oplývá v rámci EU enormním vlivem (chytrý David se přece nebude okázale vytahovat, že si může dovolit totéž co Goliáš). To podtrhuje skutečnost, že v zemi sídlí zmíněný Eurostat, Evropský soudní dvůr, Evropský auditorský dvůr, Evropská investiční banka, sekretariát Evropského Parlamentu, Překladatelské středisko EU, vydavatelství oficiálních publikací EU a další. I městečko Schengen, dnes tak notoricky známé, leží v Lucembursku.

Když v roce 1999 navrhla Evropská komise restrukturalizaci institucí EU, lucemburský ministr zahraničí Jacques Poos intervenoval, aby se ujistil, že dvě tisícovky úředníků Evropského parlamentu nebudou z metropole země převeleny jinam. Vivian Redingová reprezentuje Lucembursko v současné Komisi – není divu, osvědčila se v minulosti, kdy malé zemi bez moře „přihrála“ kvantum eurobyrokratických postů.

Vliv v rámci EU významně pomáhá Lucembursku ve hře na Chytrou horákyni aneb Jak být a zároveň nebýt daňovým rájem. Ač jde o zakladatelskou zemi EU, Lucembursko již v roce 1981 začlenilo do zákonných norem tu o bankovním tajemství. Zveřejnění vkladatelovy identity se stalo trestným činem. „Bohatneme na daňových únicích v Německu, Francii a Belgii,“ poznamenal jeden z lucemburských akademiků.

Bankovnictví v zemi díky této legislativě nevídaně rozkvetlo v první půli osmdesátých let, kdy vystřídalo ocelářství v roli motoru ekonomiky. Metropole země se ocitla vedle Londýna a Paříže mezi hlavními centry evropského bankovnictví. Diplomacie přitom pomáhá udržovat image naprosto transparentní země – takže zkazky o Lucembursku coby daňovém ráji jsou úspěšně vytlačovány na okraj politických diskusí.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.36

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031