Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Pop-ekonomie

Dítě dítětem nenahradíš

Autor: Lukáš Kovanda

19.08.2008 08:57

 Lidé si zvyknou na ledacos. Pořídí-li si větší dům či luxusnější vůz, spokojenost a pocit životního štěstí krátce povyskočí, aby se rychle vrátily zpět „do normálu”, na původní úroveň. To vše už takzvaná ekonomie štěstí prokázala. Čerstvá studie tří ekonomů působících na univerzitách v Austrálii ale ukazuje, že lidé si zvykají nejen na statky ryze materiální, nýbrž i na ty mnohem obtížněji hmatatelné. Blíží-li se kupříkladu datum svatby, životní spokojenost stoupá, jenže již dva roky nato spadne tam, kdy byla „za svobodna“. A dva roky po narození dítěte jsou lidé v průměru dokonce méně spokojení, než byli předtím.

Zmínění autoři spočítali, že peněžní hodnota dítěte – co se týče dopadu na životní spokojenost – odpovídá v přepočtu jednorázovému zisku pouze necelých 265 tisíc korun.  V případě úmrtí potomka je tomu jinak. Tehdy je (negativní) dopad na životní spokojenost 2,4krát silnější, než jaký je (pozitivní) účinek jeho narození. A lidé se též nejsou schopni plně vyrovnat, přizpůsobit se, s touto bolestnou ztrátou tak, jako jsou schopni si docela rychle zvyknout na narození dítěte. Děti nejsou nahraditelné – narození dalšího je chabou náplastí, nedostatečnou kompenzací, za skon předešlého.

To lze vysvětlit pomocí takzvané averze ke ztrátě neboli psychologicky prokázané skutečnosti, že lidé obecně přisuzují vyšší váhu ztrátám než (rozpětím, nikoli znaménkem) zcela srovnatelným ziskům. Jinými slovy, lidé mají hluboce zakódováno zvykat si rychle na vše nové, i to nejpodstatnější, ale přijdou-li o to, nemusí se vzpamatovat do konce života.

Averze ke ztrátě je spjata s další obecnou vlastností, a sice averzí k riziku. Jelikož se lidé bojí tratit více, než se těší získávat, jsou v životě spíše opatrnější. A upřednostňují jistoty. Této vlastnosti využívají hlavně socialistické strany, které ji svojí rétorikou zhusta adresují.

Socialistická rétorika, jak známo, ráda adresuje i podporu rodině či novomanželům. Přihlédneme-li k výše řečenému, žádný div: očekávání sňatku či založení rodiny jsou přirozeně spojeny s prchlivě navýšeným životním optimismem – zřejmě tomu tak chce sama Matka Příroda –, jejž lze ale při troše politického umu úspěšně hlásat za výsledek solidárního tažení Matky Strany.

 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031