Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Pop-ekonomie

„Kapitalisté nám prodají i oprátku, na níž je oběsíme"

Autor: Lukáš Kovanda

12.09.2008 09:11

Obchodní dům GUM na Rudém náměstí - symbol moskevské okázalosti.V centru Moskvy, přímo u Rudého náměstí, stojí nový pětihvězdový hotel. Jeho bazén je na dně i na stropě obložen křišťálem Swarovski, a host tak získává pocit, že plave nebem plným hvězd. Ruská okázalost. Vchází zřízenec hotelových lázní a suše a mdle konstatuje, že plavbu nebem dnes nedoporučuje, neboť „voda je divná, jakoby žlutá". Patrně přibarvená rzí nikoli nejnovějšího vodovodního řadu.

Takový zážitek ve zkratce vystihuje dnešní Rusko. Bleskurychle rostoucí ekonomika - ano, zemní plyn, ropa i další suroviny jsou rekordně drahé - přináší stále více Rusům, zejména Moskvanům, možnost, jak uspokojit vlastní choutky po leckdy snobské okázalosti až extravaganci. Křišťál v bazénu je toho odrazem. V kontrastu stojí zaostalé veřejné služby, které ani z dálky nedrží krok s hospodářskou expanzí. Kilometrové kolony s nejvyšší představitelnou hustotou provozu jsou všednodenní realitou moskevských autostrád. Dopravní situace kolabuje stejně jako rezavé vodovody. V anglosaských zemích by možná řekli, že jde o případ „bottleneck" čili zúženého hrdla lahve: překotný růst plodí překotné nároky, jimž infrastruktura z dob SSSR - ať už dopravní či vodovodní - zdaleka nedostačuje.

Jak hrdlo rozšířit? Nejúčinněji pomáhají zahraniční investoři. Motivováni ohromným růstem a zisky, jež skýtá ruský trh, investují do továren, dopravní sítě i know-how obyvatelstva. Může-li někdo po staletích konečně „civilizovat" ruské stepi, je to zahraniční kapitál hledající v éře globalizace další odbytiště. Nikdo jiný. A že jde o potřebný krok, ukazuje i nynější katastrofální úroveň služeb - dokonce i v luxusních hotelech -, jejichž rozvoj též zůstává značně pozadu za ekonomickým růstem a západním standardem.

„Kapitalisté nám prodají i oprátku, na níž je oběsíme," děl slavně Lenin, jehož mauzoleum je jen pár kroků od zmíněného hotelu. Třeba případ TNK-BP dává tušit, že podobné, pravda méně vyhrocené, myšlenky z hlav zcela nevypustili ani dnešní vládci Rusi: Britové z BP už know-how dodali, teď se jich zbavme! Není divu, že index ruských akcií je nejníže od roku 2006 - investoři se obávají, co bude s vloženým kapitálem, a konflikty typu toho gruzínského jim na klidu nepřidávají.

Nejen investoři by potřebovali ujištění, že Kreml touží „řešit" zúžená hrdla lahví, a nikoli hrdla těch, kdo překážejí jeho mocenským ambicím.


Lukáš Kovanda, MoskvaNelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.19

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031