Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Pop-ekonomie

Atraktivních pětatřicet

Autor: Lukáš Kovanda

23.09.2008 09:27

Atraktivních pětatřicet je i Heidi Klumové.„Třicet pět mám za velmi atraktivní věk. Londýn je plný těch nejurozenějších dam, jež - ze své vlastní vůle - zůstávají pětatřicátnicemi po dlouhá léta," všímá se Lady Bracknellová ve Wildeově hře Jak je důležité míti Filipa.

Lékaři po celém světě - i v České republice - jsou zase přesvědčeni, jak je důležité podrobit se odběru plodové vody, překročí-li těhotná žena právě těch „atraktivních třicet pět". Klíčový přínos odběru, čili amniocentézy, tkví ve tom, že může odhalit závažná genetická poškození plodu, včetně Downova syndromu. Procedura má však i své náklady: zhruba jeden z dvou set odběrů ústí v samovolný potrat. Jelikož se zjevně sváří přínosy s náklady, hlásí se o slovo ekonomové.

Trojice ekonomů působících na univerzitách ve Spojených státech přišla před šesti lety se studií nazvanou Dynamický model volby amniocentézy. Hlásají, že porodní lékaři nedomýšlejí svá doporučení těhotným ženám do důsledků. Bílé pláště totiž obecně vidí přímou úměru mezi věkem otěhotněvší ženy a rizikem, že plod bude defektní, přičemž náklady toho, že odběr plodové vody zapříčiní potrat, mají za neměnné, na věku ženy nezávislé (poněvadž riziko takové smolné události též na věku nezávisí). Na první pohled se tedy lékařům jeví, že zhruba počínaje třicátým pátým rokem života jasně převažují potenciální přínosy (odhalení Downova syndromu či jiné poruchy a tedy možný umělý potrat) nad potenciálními náklady (samovolný potrat zdravého plodu).

Zmínění ekonomové argumentují, že lékaři uvažují krátkozrace. Souhlasí, že přínosy vyšetření stoupají s věkem (neboť stoupá pravděpodobnost poškození plodu), ale přidávají, že se stářím ženy rostou i náklady odběru plodové vody - že tedy tyto náklady nejsou neměnné. S věkem dle nich stoupají náklady samovolného potratu (způsobeného nešťastným vyšetřením) proto, že žena už má - jak se blíží k menopauze - nižší a nižší šance na další otěhotnění. Jinými slovy, samovolný potrat „dvacítky" má úplně jiný význam než samovolný potrat zralé třicátnice, které již nezbývá tolik času, v němž se ještě může pokusit o nové dítě (být „po dlouhá léta" pětatřicátníci je totiž zatím možné jen ve Wildeových dramatech).

Z uvedeného plyne jedno: zbytečně mnoho čtyřicátnic (lékaři si neuvědomují, jak obtížné je znovu otěhotnět) a zbytečně málo mladých žen (lékaři si neuvědomují, jak snadné je pro ně znovu otěhotnět) odběry podstupuje. Faktem je, že až 80 procent dětí s Downovým syndromem se rodí matkám do 35 let.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  5.2

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031