Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

19. 3. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Finanční krize graficky: Dnes je černý pátek

Autor: Lukáš Kovanda

10.10.2008 13:53

Rozpětí TED je teď nevídaně vysoké.Velká finanční krize právě dnes nabírá nevídané obrátky. Jeden údaj za všechy: Erste Bank, mateřská firma České spořitelny, ztratila na pražské burze během několika hodin čtvrtinu své hodnoty.

Vrcholní bankéři, v klidných časech údajně muži a ženy s ocelovými nervy, hvězdy titulních stránek finančních periodik, pobíhají po zasedačkách finančních ústavů jako tygři v kleci a věští konec světa.

Miliardy obyčejných lidí, jichž se hospodářský útlum způsobený krizí dotkne, dnes žijí svůj první „černý pátek", aniž o tom pořádně tuší. Dozvědí se to brzy.  

Centrální banky pumpují do bankovního sektoru miliardy záchranných dolarů, ale ty už nezabírají. Celý svět se ocitl v „pasti likvidity": centrální banky poskytují peníze bankám komerčním, ale ty je zadržují na svých účtech, nepůjčují si mezi sebou, neúvěrují firmy, korporace a jiné subjekty. Chybí byť jen špetička důvěry.

Dobře to vystihuje takzvané rozpětí TED (viz obrázek: graf za období od začátku roku 2004 do nynějška), jež značí rozdíl úrokových sazeb na mezibankovním trhu a sazeb amerických pokladničních poukázek. Jinými slovy, jde o rozdíl v ceně úvěru bezpečnému subjektu (americké vládě) a tržnímu, tudíž rizikovějšímu subjektu. Čím vyšší rozdíl je, tím rizikovější je půjčování v privátní sféře. Čím výše křivka je, tím více jsou kreditní toky - mazivo hospodářského soukolí - zamrzlé.

Kolosální nemovitostní bublina v USA splaskla, splaskávají i menší realitní bubliny v jiných zemích, hlavně v západní Evropě. Na ceny těch nemovitostí byla navázána další odvětví - díky vyšponované, nereálné ceně domů - a politice levných peněz americké centrální banky - se i nereálně vysoce úvěrovalo. „Pákovalo". Nyní probíhá celosvětové „odpákování". Splaskávají tak i bublinky přímo ve finančním sektoru. Nemovitostní bublina „prdla" a stahuje ostatní odvětví. Vše enormně zesiluje panika burzovních hráčů, kteří utíkají k hotovosti.

Pokud začnou takhle k hotovostí utíkat střadatelé, nastane gigantický „run" na banky, který předpovídá Nouriel Roubini. Před dvěma lety předpověděl těžký kolaps finančního sektoru. Nemýlil se. Mýlí se nyní?Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.27

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031