Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Pop-ekonomie

Striptérky, neberte pilulky

Autor: Lukáš Kovanda

31.10.2008 08:00

„Kdyby žen nebylo, všechny peníze světa by ztratily smysl," vyřkl rejdař Aristoteles Onassis. „Kdo má harém o čtyřiceti ženách, žádnou z nich nikdy obstojně nepozná," praví korunový biliardář Warren Buffett. Někdy muži zatouží tuplovaně pečetit Onassisovu tezi a naopak přeslýchají Buffettovo varování - to když navštíví podnik s lechtivými službami. Tam peníze mají setsakra smysl - a jde o něco jiného než ženu opravdu poznat. Ale kolik přesně peněz, a jakou přesně dámu, vybrat k lechtivé transakci? Rozhoduje příroda.

Menstruační cyklus akcentuje v každé své fázi odlišnou podobu ženskosti, ukazují vědecké výzkumy. Tak třeba s blížící se ovulací, když jsou nejnáchylnější k oplodnění, ženy přirozeně voní více přitažlivěji (ukázal předloni tým kolem českého antropologa Jana Havlíčka v žurnálu Ethology), jsou atraktivnější ve tváři, vzrůstá symetrie jejich těl i verbální um, přičemž klesá poměr pas-boky. Oblékají se vyzývavěji. U mužských partnerů stoupá ochranářský půd, žárlivost a ostražitost vůči „kamarádům, co by také rádi".    

Striptérky, tanečnice a jiné pracovnice lechtivého byznysu maximalizují v této fázi své výdělky. Alespoň to říká loňská studie tří psychologů z Univerzity v Novém Mexiku, kteří zkoumali vliv údobí menstruačního cyklu na výši výdělku - sumy, již jsou muži pracovnicím ochotni zastrčit za kalhotky. Mužští zákazníci jsou k nim, blíží-li se ovulace, podvědomě přitahováni více než k jejich konkurentkám ze stejného podniku (a raději s nimi protahují série „tanečků", při nichž se dotyčná eroticky svíjí sedíce jim v klíně, či si je častěji vodí do VIP salonků pro nerušené představení).

Za pětihodinovou směnu si tak erotická tanečnice v Novém Mexiku v průměru vydělá v přepočtu lehce přes šest tisíc korun v „předovulační" (pokročile folikulární) fázi, necelých 4700 korun, je-li ve fázi „poovulační" (luteální), a pouze něco přes 3300 korun, prodělává-li zrovna menstruaci (plná křivka grafu). To platí jen pro tanečnici, jež neužívá antikoncepci. Pokud třeba pravidelně polyká pilulku, výdělek z folikulární fáze se rázem propadá na úroveň toho z fáze luteální (antikoncepce způsobuje, že se žena nachází ve stavu hormonálního pseudotěhotenství; přerušovaná křivka).

Čtenářky tohoto sloupku z řad „klínových tanečnic", zdá se, že více vyděláte, zapomenete-li na pilulku.

  

  Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.94

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031