Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Pop-ekonomie

Finanční krize bude zabíjet ve velkém (mladé muže)

Autor: Lukáš Kovanda

16.10.2008 09:31

Americká hypoteční krize vypuknuvší roku 2007 se právě ničivě rozlévá po celé zeměkouli. Profesor Nouriel Roubini (někdejší doktorand Jeffreyho Sachse) z Newyorské univerzity, jehož temné prognózy ohledně krize se zatím vyplňují (na rozdíl od konejšivých věšteb většiny českých i zahraničních „analytiků", marketinkových pracovníků bank) soudí, že ono rozlévání bude ve světě - hlavně v evropských zemích včetně Česka - páchat neblahé škody na reálné ekonomice zhruba se dvouletým zpožděním za Amerikou. S takovým odstupem má totiž docházet k splasknutím nemovitostních bublin, která jsou spouštěčem krize.

V Americe v předvoji přicházející recese zabije stovky lidí (a s oním zpožděním bude nejspíše zabíjet i dalších zemích). Nejen, že je připraví o dům či práci, ale i o život. Alespoň to vyplývá z nové studie ekonomů Samada Sarferaze a Wolfganga Reichmutha z Humboldtovy univerzity v Berlíně. Ti statisticky spočetli, že úmrtnost mužů ve věku od dvaceti do třiceti let stoupá v USA právě v době recese. To je na první pohled v rozporu se jinou studií Erika Neumayera z London School of Economics, jenž se v roce 2004 dopídil (na základě dat německé populace) k poznání, že recese naopak ústí v nižší míry úmrtnosti.

Pravda stojí kdesi uprostřed. Sarferaz s Reichmuthem ukazují, že recese redukují úmrtí mezi staršími pracovníky. Ty totiž recese a nezaměstnanost „chrání" před nadměrnou pracovní zátěží i stresem. To, že se ocitají na dlažbě nebo že jim jsou kráceny úvazky, vede i k tomu, že v relativně nižší míře umírají v dané věkové skupině například na kardiovaskulární onemocnění. Naopak mladí nejsou náchylní k úmrtím „ze stresu", a tudíž je krize a nezaměstnanost jednoznačně poškozuje (trpí například psychicky, více inklinují k trestné činnosti či k užívání drog).

Ekonom Lawrence White v rozhovoru na tomto blogu obhajuje zrušení, „zabití", centrálních bank. Prý za současnou krizi může z velké míry i Fed, americká centrální banka. „Zabitím" centrálních bank (a zavedením volného bankovnictví) lze zlikvidovat i krize a recese, v něž jejich politiky ústí, a tedy i snížit počty recesí zabitých mladých lidí. Starší lidé budou naopak umírat poměrně více, neboť je recese nebude chránit před pracovním tempem neodpovídajícím již jejich věku.

To možná vysvětluje, proč je mezi mladými tolik vášnivých obhájců volného trhu a volného (svobodného) bankovnictví, kdežto s věkem ona vášeň vyprchává.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.77

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031