Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

19. 3. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Američtí idioti

Autor: Lukáš Kovanda

18.10.2008 01:02

„Jak povedené: moci říci loserům, co si o nich myslíš poté, co je porazíš v jejich vlastní hře," trefně okomentoval jistý webový diskutér dopis na rozloučenou Andrewa Lahdeho. Lahde se neloučí se životem, jen již nebude řídit kalifornský hedgeový fond Lahde Capital Management. Ten se proslavil v loňském roce, kdy prostředky investorů zhodnotil o závratných 870 procent. Jak? Lahde geniálně vsadil zejména na pokles subprime hypoték.

Nyní patrně usoudil, že „v nejlepším se má přestat": fond zavírá. Napsal ten dopis. Cituje z něj v hlavních zprávách i agentura Bloomberg. Stojí za to jej přečíst celý. Zní trochu jako výlev losera, jejž život zbil a uvrhl do hořkosti. Lahde ale je čímkoliv, jen ne loserem - na loserech zato opravdu královsky vydělal, jak říká. Na těch loserech, které viní z nynější finanční krize.

„Hrál jsem tuhle hru, abych vydělával," píše. „Idioti, jimž rodiče zaplatili dobrou školu, Yale a pak MBA na Harvardu, tu byli od toho, aby prodělávali. Tihle lidé - již si často vzdělání, jehož se jim (zjevně) dostalo, nezasluhovali - se dostali do nejvyšších pozic ve společnostech jako AIG, Bear Stearns či Lehman Brothers anebo do vlády."(že je současná krize též neblahým vyústěním manažerského kapitalismu, argumentoval autor blogu v jiném textu; jinde a jinde zase upozorňoval na ekonomickou neefektivitu rozbujelé MBA kultury)

„Všechno tohle hraní na jakousi aristokracii mi jenom usnadnilo najít lidi dostatečně hloupé na to, aby mohli být protistranami mých obchodů. Bůh ochraňuj Ameriku."

„Nechápu tu posedlost odkazy. Skoro každý, i ti dnes nejvýznamnější, budou zapomenuti. Vzdejte to, zanechat po sobě stopu. Zahoďte svá blackberry a užívejte života."

Zkrátka, ten dopis je kritikou systému z pera člověka, jenž v rámci systému nebývale uspěl. Proto je tak uvěřitelná. A mrazivá zároveň - jsou systémy lidských společenstev nakonec vždy odsouzeny k tomu, aby jim vládli loseři?Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.09

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031