Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Pop-ekonomie

Obliba Karla Marxe vzrostla o 300 procent

Autor: Lukáš Kovanda

03.11.2008 09:18

Kursy akcií padají, Karel Marx se dostává do kursu. Nakladatelé v jeho rodném Německu si mnou ruce nad třistaprocentním růstem prodeje Kapitálu, stěžejního díla ekonomické historie. Kupujícími jsou zjevně ti, již nabyli přesvědčení, že nynější finanční krize je především fatálním bankrotem kapitalismu (jejž přece Marx předpověděl...).

Ano, Marx hovoří o krizích kapitalismu. Ty však v jeho podání vznikají v reálné ekonomice, a to tehdy, dojde-li k přebujelé akumulaci kapitálu snoubené s nedostatečnou poptávkou. Kapitalista prostě nakupí příliš výrobních pásů, ale jelikož nemá tolik zákazníků, kolik předpokládal, snižují se zisky a musí vyhazovat ty, kteří u pásů pracují.

Takto marxisticky je možné vyložit mnohé předchozí krize a recese, včetně té plynoucí ze splasknutí technologické bubliny v roce 2000 (přehnaně se investovalo do „webu 1.0", jenž však ještě nebyl s to generovat odpovídající zisky).

Nynější krize ale nevyvěrá z problémů v reálné ekonomice jako spíše z patálií ve finančním, nevýrobním světě. Zatímco dle Marxe úvěr pouze „urychluje neblahá vyústění krize," [IV. 4.odst.] jak stojí v Kapitálu, nyní je úvěr (hypotéky) prvotní a zásadní příčinou krize. Ještě jinak: nyní krizi nezpůsobuje přehnaná akumulace strojů, pásů a továren, nýbrž přehnaná „akumulace" obchodních bankéřů, již nevytušili riziko hypoték pro chudší, a přehnaná „akumulace" centrálních bankéřů, kteří z různých důvodů podlehli svodům tuze nízkých úrokových sazeb (tedy levného úvěru).

Finanční krize tedy nedělá Marxovo učení o nic více platné, než bylo dosud, možná spíše naopak. Těžko ale po německém badateli chtít, aby v době, kdy společnost Lehman Brothers - nedávno zkrachovalá investiční banka, ikona krize - ještě obchodovala s bavlnou, předvídal, jak nesmírně se finanční sféra rozvine a jaká úskalí bude skrývat.

Zajímavé však je, že Marx už v Kapitálu provedl pozorování parazitující „nové finanční aristokracie" [III. 3) 4.odst.], jež tyje ze švindlu a spekulací. Andrew Lahde, šéf hedgeového fondu, jenž loni zhodnotil prostředky investorů o neskutečných 870 procent (vsadil na pokles hypoték pro chudé; už o něm na tomto blogu padlo pár vět), říká, že to byli představitelé finanční „aristokracie, idioti (z Lehman Brothers, AIG, Bear Stearns)" [Dopis investorům, 2.odst.], již tvořili protistrany jeho úspěšných obchodů. Marx i Lahde brojí proti stejné aristokracii. Otec komunismu se ji pokusil zničit ideologicky (z čehož jen vzešla nová, rudá aristokracie), Lahde to bere pragmatičtěji: na aristokracii se zaopatřil do konce života.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.71

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031