Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 12. 2018
Rubrika: Pop-ekonomie

Žena a stádo

Autor: Lukáš Kovanda

08.12.2008 09:35

Meredith Whitneyová.Kdo a kdy odstartoval světovou finanční krizi? To lze říci docela přesně. Meredith Whitneyová, analytička Oppenheimer Securities, která 31. října 2007 šokovala finanční trhy s předpovědí, že Citigroup bude nucena snížit dividendu. V ten den se hypoteční krize proměnila v krizi finanční - kvůli pár slovům Whitneyové se z trhů za jediný den vypařilo 369 miliard dolarů.

Whitneyová šokovala proto, že její předpověď byla zcela v rozporu s obecně převládajícím názorem, který sice měl hypoteční krizi za jistý problém, ne však takový, aby největší bankovní skupina světa musela škrtat dividendy. Škrtla je v lednu. Nyní musí Citi sanovat americká vláda.

„Obecně převládající názor" může být vskutku nebezpečný, pakliže je chybný. Pak jsou totiž i dopady té chyby obecné, a tudíž o to bolavější. A tak se lze dívat na jednu z klíčových příčin finanční krize. Je to krize stádového myšlení managementu bank a jiných finančních ústavu, říkají badatelky Katja Rostová a Margit Osterlohová z Curyšské univerzity v právě vydané studii.

Autorky upozorňují, že v letech před vypuknutím krize významně stoupla jednolitost managementů. Mají tím na mysli, že v řídících funkcích se ocitaly více a více téměř totožní lidé (co se týče vzdělání, předchozí kariéry,...) - jev je platný obecně, ve finanční sféře však ještě o něco znatelnější. Dokládají to daty za 151 společností upsaných na švýcarské burze.

Ze statistiky plyne paradoxní závěr. Lidé s tituly MBA (jimiž se autor blogu již zabýval), se vzděláním z oblasti financí či ekonomie - tedy typické osazenstvo managementů bank - se ukázali být citelně horšími v předvídání krize než lidé vzdělaní v disciplínách s bankovnictvím zcela nesouvisejícími, jako jsou humanitní obory nebo přírodní vědy v užším smyslu slova.

Proč právě experti selhali? Badatelky upozorňují, že experti jsou dobří v řešení typických situací, přičemž přehnaně důvěřují existujícímu vědeckému poznání a mají sklony ke značné iluzi kontroly. Jelikož krize tohoto kalibru je opravdu netypická, experti - bankéři - pohořeli (spolehli se na vědecké poznání - modely rizika -, eventuálně podlehli iluzi, že i když bude nejhůře, situaci uřídí). Oči jim otevřela Whitneyová. To ostatně asi není náhoda. Ženy, říká řečená studie, mají ke stádovosti menší předpoklady. 

    Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.65

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   prosinec 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31