Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Pop-ekonomie

Multimilionáři šetří: Zlatokopky půjdou, zajíčci zůstávají

Autor: Lukáš Kovanda

15.12.2008 01:42

Je zle. Už opravdu. Finanční krize totiž začala doléhat na milenky a milence. Tedy aby bylo jasno: nikoli na náctiletý dorost, co zaláskován randí po Petříně - na ten už asi doléhá nějaký ten pátek, ačkoli nejspíš nepovšimnuta (kasu ještě drží rodiče) -, nýbrž na (zpravidla) o pár let starší (zpravidla) krasavice a krasavce, kteří milenectví berou více - nikoliv zcela - „profesionálně". 

Jak totiž plyne z průzkumu americké společnosti Prince & Assoc. (článek), více než osmdesát procent dolarových multimilionářů, kteří přiznávají mimomanželský poměr, se chystá náklady záletnictví řádně „osekat". Dvanáct procent multimilionářů je dokonce rozhodnuto avantýr zanechat, podloudné milé „propustit". Takže vida, finanční krize ruší nevěru, chtělo by se zvolat. Ne tak úplně.

Autoři studie si na mušku vzali 191 boháčů, jejichž jmění přesahuje dvacet miliónů dolarů, a kteří doznávají, že mají nějakou tu vážnější „bokovku" („vážnější" ve smyslu nikoli na jednu noc). Dvě třetiny respondentů tvořili ženatí muži, zbytek vdané dámy. A to je právě ono: mohovité dámy, které si vydržují milence, plánují snižovat tyto náklady jen v méně než dvaceti procentech případů. Na druhou stranu, celých 82 procent oslovených mužů zamýšlí kvůli krizi redukovat výdaje na pozornosti, kožichy, šperky či drahé dovolené. Jinými slovy, ženy jsou v mnohem větší míře než muži ochotny štědře investovat do mileneckého vztahu i v hospodářsky těžkých časech.

Susan Shapiro Banashová, jež přednáší gender studies na Marymount Manhattan College, má po ruce vysvětlení: ženy si nyní cení milenců o to více, jelikož jejich zákonní choti se utápí v mizérii. „Když vám manžela vyhodí z dobrého fleku na Wall Streetu, uchvátí ho chmury. Potřebujete únik."

Studie, jež je součástí rozsáhlejšího výzkumu životního stylu těch skutečně bohatých, také praví, že roli hraje i délka mileneckého poměru. Z důvodu finanční krize věnují méně peněz na vydržování přes dvě třetiny multimilionářů, kteří zahýbají tři a více let, zatímco pouze necelá polovina těch, jejichž mimomanželské dobrodružství trvá mezi jedním a třemi lety. Inu, vášeň vadne nejen mezi manželi, leč i mezi zasloužilejšími milenci.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.5

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031