Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

19. 3. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Samuelson (2009) vzpomíná na Hayeka. Nepěkně

Autor: Lukáš Kovanda

19.01.2009 01:15

Je doložitelnou skutečností, že zamýšlí-li začínající vědec prosadit svoji studii do odborného žurnálu, musí vynaložit neskonale větší píli, prokázat násobně větší nadání, než kolega, který již má v badatelské komunitě "jméno".

Jde-li o komunitu ekonomickou, málokdo se může chlubit znělejším "jménem" než Paul A. Samuelson: třiadevadesátiletý doyen hospodářské vědy, nositel Nobelovy ceny za ekonomii pro rok 1970, autor historicky a globálně nejprodávanější učebnice ekonomie (viz též rozhovor s autorem blogu a text přímo o oné učebnici).

Tento Samuelson, jenž sám sebe označuje jako "centristu", zavzpomínal v aktuálním vydání respektovaného žurnálu Journal of Economic Behavior & Organization na Friedricha von Hayeka, jejž označuje za "extrémistu".

Jelikož Samuelson je Hayekův dlouholetý myšlenkový antipod, nepřekvapí, že vzpomínka nevyznívá příliš lichotivě. Nepřekvapí pak snad ani Samuelsonova teze, že Hayek ve třicátých letech coby ekonom pohořel, a proto začal bádat v jiných oborech, jako je ústavní právo, filozofie či psychologie.

Co však překvapí, je stylistická a gramatická úroveň textu, který působí neučesaně a téměř nezredigovaně. Editoři žurnálu patrně vzali Samuelsonův článek jako "písmo svaté", do něhož zasahovat byl by hřích. Samuelson má přece pravdu vždy, a to i tehdy, píše-li "mises".

Tenhle text, v němž se nakonec nic moc cenného nedozvíme, tak spíše nechtěně odhaluje praxi vrcholné vědecké žurnalistiky .

Devótnost ke "jménům" - nad ní se lze pousmát v šoubyznysu, ve vědě je na pováženou.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.26

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031