Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

19. 3. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Proč Warren Buffett neposlouchá analytiky

Autor: Lukáš Kovanda

13.02.2009 07:10

„Analytici na Wall Street nyní zrovna nemají na růžích ustláno. S hypoteční krizí a jejími bolavými následky si stále více investorů uvědomuje to, co ti nebystřejší vědí dlouho: analytici jsou k ničemu," napsal autor blogu téměř před rokem.

dalším textu pak rozvinul (a o vědeckou literaturu opřel) tezi o tom, že analytici jsou spíše marketinkoví pracovníci, kteří prostou reklamu „své" finanční instituci, stejně jako vlastní nevědomost, mnohdy kryjí za okázale zbytečné expertní výrazivo (v českých poměrech i za anglicismy) či třeba za sebevědomí v předpovídání věcí budoucích, jež by snad bylo případné jen u majitelů zaručeně funkční věštecké koule.

Navíc, tito lidé jsou sice ekonomicky vzdělaní, zpravidla však „jedou" jistou linii (mainstreamových) teorií, přičemž konkurenční teorie buď neznají, nebo jimi pohrdají. A to i tehdy, popisují-li tyto skutečnost lépe. 

Graf Bloombergu ukazuje, jak se měnila doporučení analytiků americké investorské veřejnosti tváří v tvář největší finanční krizi od třicátých let, již mnozí už označují za „velkou depresi II". Sice vzrostla doporučení „držet", poklesla „nakupovat", avšak podíl rad k prodeji zůstává přibližně stejný, ať už je index Dow Jones na více než 14000 bodech (říjen 2007) či pod 8000 body (letos). Prodávat - to nikdy!

Ano, akcie jsou dlouhodobou investicí, třeba i na několik desítek let. Vždy lze argumentovat, že v dlouhém období budeme nejen všichni mrtvi, jak proslule hlásal John Maynard Keynes, ale též že akcie zhodnotí. Takhle asi uvažují analytici.

Ale pozor. Někdy ani několik desetiletí stačit nemusí. Dne 29. prosince 1989 vystoupal japonský index Nikkei na 38915 bodů. Výše už jej kolosální realitní bublina nepřifoukla. Dne 12. února 2009 ukazuje Bloomberg u téhož indexu cifru 7705. Noc moc zhodnocení za téměř dvacet let.

Někteří ekonomové, například ten, na jehož přednášky dochází i Warren Buffett, míní, že svět čeká patnáctiletá krize typu „Japonsko".

Analytici zřejmě věděli a vědí jinak. Možná i proto se Buffett stal investorskou legendou  - poslouchá někoho jiného.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.4

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031