Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

19. 4. 2019
Rubrika: Pop-ekonomie

Paradox svodu

Autor: Lukáš Kovanda

16.02.2009 00:33

Sebekontrola je ústředním z prostředků, jímž člověk deanimalizuje sama sebe. Každý akt sebekontroly je transakcí v mysli: cosi prudce svádivého, impulsivního, krátkodechého směňujeme za dostání méně intenzivním, zato však trvalejším a zpravidla* hodnotnějším závazkům.

Třeba taková čokoláda: to odoláváme mlsné chuti na sladké, náhlé touze po sladkém úkoji, řečeno s národohospodářem Karlem Englišem, a získáváme pocit uspokojení z neporušení dlouhodobějšího závazku vyživovat se zdravě. Psychologové Kristian Ove Myrseth, Ayelet Fishbachová (Chicagská univerzita) a Yaacov Trope (Newyorská univerzita) v nové studii, publikované v žurnálu Psychological Science, dospívají k neintuitivnímu závěru: čím více čokolády máme kolem sebe, čím je její dostupnost vyšší, tím níže v naší mysli klesá její „cena" a tím snadněji odoláme náhlému bažení a tudíž tím spíše budeme schopni následovat vnitřní imperativ nutričně hodnotného stravování.

Vysvětlení? Autoři říkají, že když člověk hodlá žít zdravě a roznosí tabulky čokolády po celém bytě, vytvoří si v mysli jakousi stálou záklapku proti vzplanuvšímu bažení. Ekonomicky: čím je svod dostupnější, tím méně je nám vzácný, tím slabší je naše touha jej poptávat.

Intuitivně máme za to, že „příležitost dělá zloděje", což je ze závěry studie v rozporu. Stejně tak, platila-li by do posledního písmenka, byli by gynekologové nejvěrnějšími muži na světě a kuchařky v závodních jídelnách by se honosily vosími pasy. Nicméně studie může mluvit o jedné z tendencí v lidském jednání, která v reálném světě vystupuje v doprovodu tendencí jiných, třeba i protichůdných.

Je-li teze studie však alespoň z části platná, stává se argumentem pro určitou formu legalizace drog. Paradox svodu funguje jasně: čím více bude jistých, legálně dostupných drog kolem nás (v coffeeshopech, v lékárnách), tím nižší bude jejich „cena" v našich myslích. Je symbol mladické vzpoury či snobské poživačnosti stále tak cenný, lze-li jej zakoupit od lékárnice v bílém plášti (jak se už autor blogu tázal v jiných textech)? Samozřejmě, legalizace určitých drog zlevní jejich cenu nejen psychologicky, ale i ekonomicky - to sníží „svody" k jejich produkci.

 

*) Pozor! Přílíš sebekontroly může někdy škodit. Tato nová studie ukazuje, že za jistých podmínek nás přehnaná sebekontrola svazuje natolik, že vlastně jednáme kontraproduktivně.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  4

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   duben 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930