Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

23. 5. 2018
Rubrika: Pop-ekonomie

Ježci a lišky, Greenspan a Marx

Autor: Lukáš Kovanda

06.03.2009 08:20

Liška ví mnoho rozličných věcí, ježek jednu velkou. Tohle moudro si vypůjčil filozof Isaiah Berlin od jistého antického poety. Od Berlina si je půjčuje Philip Tetlock, profesor Kalifornské univerzity v Berkeley, jenž se zabývá chováním organizací. Je tak i expertem na experty - odborné pracovníky v čele těch organizací zkoumá čtvrtstoletí. Moudrem v aktuálním vydání časopisu Money odpovídá na omílané tázaní dneška: proč tolik expertů zaspalo a nedokázalo předpovědět finanční krizi?

„Nelze takhle odepsat všechny," upozorňuje Tetlock, „jedna skupina expertů byla mnohem přesnější v předpovědích než ostatní." Ti lepší prognostici jsou prý jako lišky: sebekritičtí, eklektičtí myslitelé, kteří byli ochotni upravit své teze, střetli-li se s protichůdnou skutečností, pochybovali o grandiózních schématech a jen opatrně nahlíželi svoji moc předvídat. Ti méně úspěšní jsou za ježky: věřili v jednu velkou, krásnou myšlenku, již se mnohdy drželi do posledního dechu. „Byli přesvědčiví a zdálo se, že mají patent na všechno. Média ježky milují," vysvětluje Tetlock.

Greenspan, zachránce světa. Bývavalo.„Lidé, kteří nesdílejí většinový názor, mívají sklony vyjadřovat své postoje velmi opatrně. Obávají se, že budou-li příliš plamenní, ostatní je rychle odsoudí coby extrémisty," odpověděl nedávno autorovi blogu na shodné tázání americký ekonom Edwin Dolan. Média prostě liškám neholdují a ony ani příliš nestály o to v nich své „jiné" názory ventilovat. Dnes jsou v kursu: stačí zadat třeba „Peter Schiff" do hledacího řádku YouTube.

I Tetlockův argument ale kulhá. Alan Greenspan, exšéf Fedu, před desti lety „zachránce světa", je dnes považován za klíčového viníka krize (autor blogu jej demytizoval již před jejím vypuknutím). Sám sebe označoval za eklektika. Byl tak nazýván i komentátory. Caroline Baumová z Bloombergu jej před čtyřmi lety označila za eklektika, jenž mísí wicksellovská, keynesovská či marxistická (různé směry v ekonomii) zdůvodnění peněžní politiky.

S Tetlockovým tvrzením souvisí ještě jedno, obecné. Teze o přežitosti grandiózních schémat, „metascénářů", jsou vlastní postmodernistům. Eklekticismus nemusí mít daleko k relativismu (postmodernismu). Symbolizuje nynější krize definitivní kolaps možností modernismu vysvětlovat svět? A nástup postmodernismu?

Snad ne.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  5

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   květen 2018

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031