Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

17. 2. 2019
Rubrika: Pop-ekonomie

Feministky těší muže

Autor: Lukáš Kovanda

13.06.2009 23:00

Zdá se, že nemají objektivní důvod, přesto radost ze života žen ve vyspělých zemích v posledních 35 letech citelně klesá. Absolutně i relativně v porovnání s muži. V nové studii nazvané Paradox klesající spokojenosti žen tak praví ekonomové Betsey Stevensonová a Justin Wolfers.

Na číslech ukazují, že změny v životní spokojenosti vykazují ve všech vyspělých zemích jasný trend: pocit životního štěstí jakoby ženy postupně opouštěl ve prospěch mužů. Proč dámy smutní, navzdory umazávání rozdílů ve výši mezd jejich a mužů, navzdory vyšší vzdělanosti v porovnání s muži (platí pro USA; viz graf), navzdory nadvládě, již nad přírodou získali s objevem antikoncepční pilulky, navzdory dalším objevům, aparátům a vychytávám, jež usnadňují domácí práce, je vskutku záhadou.

Nabízejí několik možných rozuzlení. Zaprvé, ženy hůře nesou mizející společenskou soudržnost, tíživěji na ně dopadá pres doby - trpí více úzkostmi a neurózami.

Zadruhé, ženy nyní hodnotí svoji spokojenost v širší sféře činností, než tomu bývalo. Dříve se spojenost se životem v podstatě překrývala se spokojeností v domácnosti, u plotny a u dětí; dnes, aby byla radostná, musí žena nabýt ucházejícího dojmu nejen stran toho, jak zvládá domácnost, leč i toho, jak se jí vede kariérně. S přibráním „druhé směny" je pro ženy obtížnější kýženě si vybalancovat svoji životní pouť.

Zatřetí, ženy si teprve nyní mohou dovolit - a také dovolují - říkat v dotazníkových šetřeních pravdu o svých pocitech. Zatímco před lety nadsazovaly - diktát éry žádal úsměv i nad plotnou -, v posledních letech falešná bublina štěstí splaskává. Pro to by mohly hovořit cifry o sebevražednosti: ženy si život berou v čím dál tím nižší míře; muži páchají ten zoufalý akt v míře stále stejné.

Zatímco takové vysvětlení zní nejliběji uším feministek, čtvrté jim bere úsměv ze rtů. Jestliže dříve se ženy porovnávaly ve svých životních úspěších jen s dalšími ženami, nyní - v rámci zrovnoprávnění - do své referenční skupiny zahrnují i muže. Muži navíc profitují právě z objevů typu pilulky. Mohou si vychutnat více sexu mimo manželství; s možností potratů zase klesá vyjednávací síla žen v případě nechtěného otěhotnění.

Je ženská emancipace nepoměrně výhodnější právě pro muže?Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.54

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   únor 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728