Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

18. 7. 2019
Rubrika: Pop-ekonomie

Jak se tuneluje v kyberprostoru? Snadno

Autor: Lukáš Kovanda

22.07.2009 00:30

Byli to Češi, kteří mezinárodní slovník obohatili o výraz tunelování. Jistý Australan jménem Richard teď světu ukázal, jak by mohlo vypadat „kybertunelování". Richard totiž tuneloval ve virtuálním světě, ve vesmírné síťové hře Eve Online. Jeho reálné příjmení sice není známo, zato se bezpečně ví, že je mu 27 let a pod nickem Ricdic se stal výkonným šéfem banky EBank z řečené hry. Z virtuálních sejfů banky, obsahujících na 2,6 bilionu kreditů (virtuální platební jednotka), zcizil Ricdic 200 miliard kreditů, které směnil za hotovost. Reálnou hotovost. S těmito penězi - v přepočtu zhruba 95 tisíc korun - splatil v reálném světě své účty za lékařskou péči a složil zálohu pro zamýšlenou koupi nemovitosti.

rozmachem virtuálních světů - a zdaleka nejde jen o hru Eve Online - rostou i (reálné) peněžní sumy, jež jsou s nimi spjaty. Jenom vydělávání a směna virtuální měny za reálnou - v kyberprostorové hantýrce označovaná jako „gold farming" - zaměstnává po celém světě stovky tisíc lidí, přičemž ročně generuje dvě stě miliónů až miliardu (reálných) dolarů, plyne z loňské studie Richarda Heekse z Manchesterské univerzity. Probíhá to tak, že hráči - „gold farmers" - vydělávají v dané hře virtuální peníze, které pak, neukradne-li je nějaký Ricdic, skrze web nebo platební systém PayPal prodají - za reálné sumy - jiným hráčům.

Nelze se tak divit, že Ricdicova akce způsobila virtuální run na EBank; ironické pak je, že Eve Online provozuje islandská společnost CCP, přičemž právě Island má za sebou neblahé zkušenosti s loňskými reálnými runy na banky.

Heeks uvádí, že celý virtuální byznys roste kvapně, přibližně tempem osmdesát procent za rok. Na rozmach už reagují vlády. Čínská ministerstva kultury a financí vydala koncem června společný dokument, jenž ustavuje zákonný zákaz směny virtuální měny za jakékoli zboží či službu v reálném světě. Zajímavé je, že materiál obsahuje celosvětově první právně závaznou definici virtuální měny. Nejde ale o první zátah proti „gold farmers": v listopadu 2006 přišla s podobným zákazem jihokorejská vláda.

Někteří ekonomové - například ti z takzvané rakouské školy - by k těmto zákazům zřejmě štiplavě podotkli, že po letech snažení, kdy se vládám a centrálním bankám celého světa podařilo plně monopolizovat (reálnou) peněžní emisi, se teď nenechají ohrožovat kyberprostorem. Naopak, musí jej dostat pod kontrolu.   

  Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   červenec 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031