Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

25. 5. 2019
Rubrika: Pop-ekonomie

Ztloustnout je horší než ovdovět

Autor: Lukáš Kovanda

07.02.2010 00:01

Ovdovět, nebo ztloustnout, co je horší životní zkušeností? Drtivá většina lidí patrně odpoví, že - samozřejmě - ztráta bližního. Ti přímočařejší si ještě poklepou na čelo, cože je to za pitomou otázku. Realita však je jiná, neintuitivní. Alespoň pokud se nemýlí nejnovější ekonomický výzkum.

Marina-Selini Katsaitiová z University of Connecticut dospívá ve studii Obezita a životní spokojenost, vydané loni v říjnu, k jasnému závěru: obezita má v průměru významně negativní dopad na pocit životního štěstí. Člověk, jehož index BMI (hmotnost lomená druhou mocninou výšky) vzroste o tři body, upadá v průměru do takových chmur, že jej z nich vykoupí až 67procentní navýšení příjmu. Pokud tedy například bezdětná Češka měřící 167 centimetrů (přibližně průměrná výška žen v ČR) a vážící necelých 70 kilogramů přibere dalších zhruba osm, musí se - pobírá-li měsíční průměrnou mzdu (asi 22 300 korun hrubého) - její hrubý příjem zvýšit na 40 tisíc korun, aby byla v životě stejně spokojená jako předtím, než přibrala. Osm kilo váhy je tedy - co se týče dopadu na životní spokojenost - zaměnitelné s nějakými osmnácti tisíci hrubého na výplatní pásce.

letošní studii vydané pod hlavičkou pařížské ekonomické univerzity analyzují ekonomové Andrew Clark a Yannis Georgellis schopnost člověka přizpůsobovat se klíčovým životním událostem, jako je ovdovění či rozvod. Zjišťují přitom, že ovdovělí i ovdovělé jsou tři až čtyři roky po ztrátě bližního v průměru šťastnější, než byli rok před skonem. Ano, životní spokojenost je zejména ve dvanácti měsících po ztrátě poměrně nízko, ale poté zase stoupá na původní úroveň i výš. Podobné je to s rozvodem.

Vyjdeme-li z řečených studií, dopad přibrání na váze na celkovou životní spokojenost člověka (není-li kompenzován) je po čtyřech letech výrazně tíživější než ovdovění. Čím to? Lidé se zřejmě dokáží nakonec snáze vyrovnat s těmi neblahými událostmi, jako je smrt chotě nebo třeba rozvod, za než málokdy nesou plnou odpovědnost tak jako za svoji neschopnost odolat pamlskům (snoubenou s všehoschopností odolat pohybu). Smrt mívá v rukou osud, rozvod je záležitostí dvou, ale za „vypasenost" si zpravidla můžeme jen a pouze my sami.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.47

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   květen 2019

PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031