Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 6. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Lukáš Kovanda: Příběh dokonalé bouře - dotisk

Autor: Lukáš Kovanda

21.02.2010 00:01

Kniha Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi autora Lukáše Kovandy zaznamenala velice slušný úspěch (viz níže ohlasy významných osobností českého i zahraničního byznysu, politiky, bankovnictví či akademické sféry), a tak se nyní dočkává svého dotisku.

Distibutorem knihy je společnost Mediaprint & Kapa (více info na kovanda@tyden.cz, prodejci ji někdy znají spíše pod označením "Edice Týden")! K dostání je v internetovém obchodě Kosmas či třeba Arara (na Slovensku třeba na Martinus.sk)i v knihkupectvích, například v knihkupectví VŠE v Praze na Žižkově (vchod z Italské ulice) nebo v prodejně skript na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě na Ekonomické fakultě, Sokolská třída 33, v trafikách Relay a tak podobně.

Děkuji všem čtenářům, minulým, stávajícím i budoucím, za zájem. Doufám, že též ty budoucí kniha zaujme, pobaví i rozšíří jejich obzory v nynější, ekonomicky tak nelehké a nejisté době. - Lukáš Kovanda

 

OHLASY OSOBNOSTÍ (aktualizováno 22.2.2010 přidáním ohlasu prezidenta Václava Klause):

„Současná finanční a ekonomická krize je předmětem obrovských dezinterpretací a svévolných výkladů, které ji karikují a které tuto karikaturu zneužívají v politickém boji. Kniha Lukáše Kovandy Příběh dokonalé bouře obsahuje jeho vlastní pečlivou analýzu této krize a unikátním způsobem zprostředkovává názory významných světových ekonomických autorit na toto téma. Je to nesmírně důležité a potřebné čtení."

-          Václav Klaus, prezident České republiky

 

Příběh dokonalé bouře Lukáše Kovandy je velkým počinem. Zvláště dnes: poskytuje unikátní konfrontaci názorů světových ekonomů v době, která bude formovat ekonomickou teorii i hospodářskou politiku na mnoho let dopředu. K tomu je zde vlastní Kovandův pohled na genezi dnešní finanční a ekonomické krize. Nemusíte s ním ve všem souhlasit, ale jen pouhý fakt, že mladý český ekonom a novinář dokázal svůj pohled na krizi vyjádřit tak dobře a na tak sevřeném prostoru, je obdivuhodný. Stejně pozoruhodná je i Kovandova schopnost s velikány ekonomie rovnocenně komunikovat. Knížka je to malá rozsahem, ale velká obsahem."

-          Vladimír Dlouhý, mezinárodní poradce Goldman Sachs, pedagog FSV UK

 

„Brožura Příběh dokonalé bouře určitě bude materiálem, z něhož my, představitelé veřejného života, budeme čerpat informace. Současně si dovoluji upozornit, že další, a to neméně významnou skupinou lidí, kteří mají o tuto publikaci velký zájem, jsou studenti vysokých škol, studující obory ekonomie a finance. Proto věřím, že se „dostane" i ke studentům, pro které je to neocenitelný zdroj informací nejen k jejich studiu, ale především pro jejich další profesní život."

-          Alena Gajdůšková, 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR

                                                                                         

Příběh dokonalé bouře je fakt zajímavá kniha. Kromě jiného oceňuji, že autor jako jeden z mála žurnalistů v Česku chápe zásadní význam, jaký má a bude mít dnešní evropská a světová diskuse o účetních pravidlech a jejich změnách (bohužel politizace účetnictví například v EU dosáhla až neuvěřitelných rozměrů, za ČNB se v jedné komisi EU diskuse účastním), a též se mi líbí, že nepředpojatě a se zjevným zaujetím komentuje neorakouskou školu. Prostě well done!"

-          Mojmír Hampl, Ph.D., viceguvernér České národní banky

 

„Příběh dokonalé bouře je velice zdařilým počinem na poli české žurnalistiky. Ačkoliv rozhovorů s významnými ekonomickými osobnostmi vychází mnoho, tyto se od nich výrazně odlišují;  nejsou pouhým souborem otázek a odpovědí. Sedmnáct představitelů různým myšlenkových směrů je zde vyzpovídáno způsobem, který čtenáři přináší ucelený pohled na problematiku finanční krize. Kovandův úvod pak poskytuje jakousi cestovní mapu mezi jednotlivými rozhovory."

-          Prof. Robert Holman, člen bankovní rady České národní banky, profesor VŠE

 

„Kniha Příběh dokonalé bouře obsahuje záznamy rozhovorů Lukáše Kovandy s řadou významných světových ekonomů, z nichž řada obdržela Nobelovu cenu za ekonomii. Názory ekonomů vycházejících z rozdílných ideologických pozic jsou  zajímavé. Navíc tyto rozhovory přináší téměř ve všech případech také velmi zajímavé názory na řadu jiných aktuálních ekonomických a politických problémů."

-          Prof. Oldřich Kýn, emeritní profesor ekonomie Bostonské univerzity

 

„Kniha Příběh dokonalé bouře přichází v pravý čas do prvé země. Po vydání této publikace již nikdo v naší zemi nemůže říci, že nevěděl, co se může stát při realizaci politiky, ve které se rozdělují hodnoty, které ve skutečnosti nikdo nevytvořil. V ekonomice je jisté pouze to, že dříve či později přijde hodina pravdy. Nezbývá mi tedy než v případě této publikace poprosit všechny: Čtěte, čtěte, čtěte."

-          František Laudát, poslanec Parlamentu ČR

 

„Lukáš Kovanda si mezi mladými českými ekonomy vydobyl mimořádné místo srozumitelností a jasností svých textů. Jeho rozhovory s nositeli Nobelovy ceny za ekonomii jsou poutavým čtením, které nabízí čtivý pohled na to, o čem bádá moderní ekonomie. Odborníci i laici by měli publikaci Příběh dokonalé bouře věnovat zvýšenou pozornost."

-           Doc. PhDr. Ing. Marek Loužek, Ph.D., ředitel pro výzkum Centra pro ekonomiku a politiku

 

Příběh dokonalé bouře od Lukáše Kovandy je zasvěcenou ekonomickou analýzou současné světové finanční krize, doplněnou rozhovory se sedmnácti významnými ekonomy z celého světa (pět z nich jsou nositeli Nobelovy ceny za ekonomii). Nutno ocenit výběr představitelů současné světové ekonomie i kvalifikované a dobře připravené otázky, které jim autor kladl. Odpovědi na ně výstižně charakterizují jednotlivé ekonomy i výrazné názorové rozdíly mezí nimi, a to nejen pokud jde o pohled na současnou ekonomickou krizi.  Velmi rozdílné jsou také jejich názory na budoucí hospodářský vývoj, což logicky vychází z  různého hodnocení faktorů, které krizi způsobily. Příběh dokonalé bouře bych doporučil studentům jako povinně výběrovou četbu k doplnění učebnic."                               

-          Prof. Zdeněk Pavlík, emeritní profesor Přírodovědecké fakulty UK

 

„Oceňuji odvahu, s jakou se Lukáš Kovanda pustil v Příběhu dokonalé bouře do komplikovaného tématu finanční a ekonomické krize. Díky jeho znalostem se navíc jednalo o let řízený a nikoli střemhlavý pád. Kdo někdy dělal rozhovor s odborníky, a těmi Kovandovi partneři nepochybně jsou, ví, jak dobře musí být připraven i sám tazatel. Ostatně to dokazuje i ve svém zajímavém úvodu. Celkově se nám dostalo čtení nadmíru zajímavého, poučného i zábavného, fundovaného a přitom srozumitelného, zkrátka čtení, jakých v naší žurnalistice bohužel mnoho není."

-          Jan Schwippel, poslanec Parlamentu ČR

 

Příběh dokonalé bouře je publikací, která srozumitelným, ale zároveň fundovaným jazykem ozřejmí podstatu finanční krize odborným i laickým čtenářům. Přínosem je pluralita názorů na danou problematiku nejenom z pohledu jednotlivých proudů ekonomického myšlení, ale i z perspektivy přesahujících oborů. Každý čtenář zcela jistě najde část, se níž se ztotožní"

-          Jan Vejmělek, Ph.D., CFA, vedoucí oddělení Ekonomického a strategického výzkumu Komerční bankyNelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.7

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   červen 2019

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930