Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

20. 2. 2019
Rubrika: Komentování

Řecko: skončí to katastrofou?

Autor: Lukáš Kovanda

11.03.2010 16:00

Ekonomické problémy Řecka hýbou celou eurozónou, jejíž je jihoevropský stát součástí. Bruselští úředníci mluví rovnou o „řecké tragédii". Antická tragédie sestávala z pěti fází: expozice, kolize, krize, peripetie a katastrofy.

Začněme expozicí. Řecko je členem eurozóny od roku 2001. O tři roky později, v roce 2004, Eusrotat konstatoval, že rozpočtová statistika, na jejímž základě země do hospodářské unie vstoupila, masivně podhodnotila výši rozpočtového deficitu, jež byla jedním ze čtyř klíčových kritérií pro přijetí (maximálně mohla činit v poměru tři procenta poměru k hrubému domácímu produktu). Řecké problémy s dluhy a schodky tedy nejsou ničím novým. Až do loňského roku si však ze stavu státní kasu dělali hlavu spíše ekonomové než politici.

Hospodářský útlum, jenž loni postihl zejména Ameriku a Evropu, je v „řecké tragédii" kolizí. Řecký rozpočtový schodek dosáhl 12,7 procenta hrubého domácího produktu země. Dluh veřejného sektoru navíc přesahuje celkový roční produkt země. To samozřejmě vnáší nejistotu mezi investory. Nevědí, zda bude Řecko schopno dostávat svým závazkům, a proto požadují vyšší výnosy, aby se do řeckého dluhu vůbec rozhodli vložit své finanční prostředky.

Nastává krize. Vyšší výnosy pro držitele dluhopisů samozřejmě značí vyšší náklady pro řeckou vládu na obsluhu dluhu. Roztáčí se spirála rostoucích úroků a sílí panika, že stát spěje k bankrotu.

Zbývá peripetie - a pak... Případný krach členské země eurozóny by vážně otřásl důvěryhodností hospodářství evropského soustátí a možná i smysluplností celého projektu jednotné měnové unie. „Řecká tragédie" tak může být osudovou pro celou eurozónu i pro euro, které kvůli ní slábne. Rozpad eurozóny, před nímž nyní varuje čím dál tím více ekonomů, by byl katastrofou - nešťastným završením „řecké tragédie".Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.46

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   únor 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728