Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

19. 3. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Proti počasí v Praze se pojistíte... na burze v Chicagu

Autor: Lukáš Kovanda

02.05.2010 00:01

Finanční trhy svedou kde co. Větru i dešti sice poroučet neumí, lze se na nich však proti podnebným rozmarům pojistit. Prostřednictvím takzvaných derivátů na počasí. Energetické společnosti se tak mohou pojistit například proti příliš mírné zimě, během níž lidé málo protopí, farmáři zase proti chabé sklizni, způsobené mrazy či suchem, a třeba zábavní parky proti propršeným víkendům.

Americká skupina CME Group, provozovatel Chicagské obchodní burzy, nedávno uvedla nový druh takového derivátového kontraktu, a sice toho na počasí v Praze. "Skupina tak činí na základě četných žádostí klientů," řekl autorovi blogu Jeremy Hughes z londýnské pobočky CME Group. Praha se tak zařazuje po bok dalších deseti evropských měst, na jejichž počasí vypisuje chicagská burza - největší burza pro termínové obchodování na světě - kontrakty. Z regionu střední a východní Evropy je pak vůbec prvním takovým městem.

Uvedení nového typu derivátu je důkazem, že inovace na finančních trzích neutichají ani v době, kdy se finanční trhy zotavují z krize, již mnozí mají právě za krizi z inovací. Deriváty se staly jejím symbolem; opěvovaný investor Warren Buffett o nich hovoří jako o zbraních hromadného ničení (i když je sám využívá). Inovace, deriváty, trh - to vše prý selhalo a je třeba tužších regulací a dokonce nové ekonomie, kterou žádá další ze známých investorů George Soros, jenž již dokonce za takovým účelem v Oxfordu zakládá - a padesáti miliony dolarů zadotuje - nový think tank.

Zjednodušíme-li to, deriváty jsou i sázkou. Třeba na to, že bude ošklivo, příliš teplo, nebo příliš sucho, zůstaneme-li u řečených derivátů na počasí. Je samozřejmě otázkou, zda má trh být místem, kde se kapitál rozděluje na dlouhodobé projekty, nebo „sázkovou kanceláří", kde se horkými penězi honí rychlé zisky. Ani v jednom z případů však ještě nemusí být případný ekonomický kolaps jeho selháním. Co když selže někdo jiný?

Když budou vlády investovat obrovské sumy do bubnování na poplach stran globálního oteplování, o němž mezi vědci stále nepanuje jednoznačná shoda, mohou investoři houfně kupovat deriváty na počasí, jež je mají chránit proti suchu, zbytečně. Prodělají. Je to selhání trhu, nebo vlády? Když americká vláda před krizí podněcovala nemajetné lidi, aby si vzali hypotéku, čímž přispěla k přifouknutí bubliny, šlo o selhání trhu, nebo vlády?

 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.6

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031