Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

9. 12. 2018
Rubrika: Po(p)střehy

Manželský úmor i humor velikánů ekonomie

Autor: Lukáš Kovanda

01.07.2010 12:00

Michael SpenceManželky jsou ekonomům inspirací a někdy třeba i (ne zrovna vítaným) důkazem platnosti jejich teorií. Zatímco manželčina hra na klavír inspirovala Frederica Scherera z Harvardu, aby z ekonomického hlediska zkoumal velikány vážné hudby, Robert Lucas z Chicagské univerzity by byl zřejmě nejraději, kdyby se jeho vlastní teorie racionálních očekávání u (ex)manželky jaksi neprojevila.

Ale stalo se. Když se s ní rozváděl, prozřetelná dáma zažádala v rámci vyrovnání, aby ji náleželo padesát procent z peněžní prémie získané v případě udělení Nobelovy ceny. Po sedmi letech, v roce 1995, se dočkala. Lucas získal Nobelovu cenu a milion dolarů navrch - za teorii racionálních očekávání. Byl-li by cenu získal jen o rok později, už by se s exmanželkou dělit nemusel - příslušná rozvodová doložka platila jen do 31. října 1995, tedy do konce měsíce, během něhož švédští akademici - jako naschvál! - Lucasovo jméno vytáhli z klobouku.

Podobných strastí zůstal ušetřen Robert Solow, nobelista z roku 1987. „Jsme spolu od roku 1942," řekla nedávno autorovi blogu jeho choť. Oba dorazili na letní školu s nobelisty v italském Iseu, jejíž je pětaosmdesátiletý Solow - tvůrce převratných modelů hospodářského růstu - prezidentem. Bylo zajímavé sledovat, jak spolu ti dva živě konverzují - jako by se stále psala čtyřicátá léta a oni měli čerstvě po seznámení.

Zleva: Robert Solow (Nobelova cena, 1987), autor blogu, George Akerlof (Nobelova cena, 2001)

 

 

 

 

 

S Georgem Akerlofem ovšem příliš konverzovat nelze... kvůli jeho manželce. Nobelista z roku 2001, jenž taktéž přednášel v Iseu, je sezdaný s Janet Yellenevou, prezidentkou sanfranciské pobočky Federální rezervní banky (Fed, americká centrální banka), kterou prezident Obama dokonce vybral jako možnou novou vicepředsedkyni rady guvernérů Fedu. Schválí-li nominaci američtí senátoři, stane se z Yellenové jedna z nejmocnějších žen světa. Akerlof se tak nevyjadřuje (nemůže vyjadřovat) k ničemu, co se jí nebo Fedu tak či onak týká - ani k ekonomickým studiím, jež společně s manželkou před lety napsali, ani k názoru na Miltona Friedmana, jenž Fed v mnohém kritizoval. Vždy jakoby stydlivě, s mírným úsměvem, pokrčí rameny a mlčením dá najevo, že tahle otázka už byla choulostivá.  

Třetí nobelista z Isea, Michael Spence, je zato docela upovídaný, „v pohodě". Během jednoho z minulých ročníků letní školy se tento tvůrce teorií pracovního trhu, nobelista z roku 2001, seznámil s jistou z mladých účastnic. Dnes spolu žijí v nedalekém Milánu a vychovávají dvě malé děti.

PS: Rozhovory s Robertem Solowem, Georgem Akerlofem i Michaelem Spencem se v dohledné době na tomto blogu objeví.     Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.93

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   prosinec 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31