Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

9. 12. 2018
Rubrika: Pop-ekonomie

Jak založit měnu

Autor: Lukáš Kovanda

18.07.2010 01:00

Foto Lukáš KovandaJaké asi centrální banka nastaví úroky - to je obvyklá otázka, s níž se den co den utkává řada ekonomů či analytiků. Co když ale žádná pořádná centrální banka neexistuje? Co když neexistuje ani pořádná měna, k níž by se ony úroky vztahovaly? Jak založit centrální banku? A jak novou měnu? To už jsou dosti neobvyklá tázání a drtivá většina ekonomů má to štěstí - či tu smůlu? -, že na ně nikdy nebude muset hledat odpověď.

John Taylor (už o něm na tomto blogu byla řeč), profesor Stanfordské univerzity, rádce kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera, takovou zkušenost za sebou má. A bere to zjevně jako štěstí. „Objevitel" takzvaného Taylorova pravidla (viz článek), dle něhož se řídí (či by se měly řídit, jak podotýká) centrální banky po celém světě, totiž v Bushově administrativě náměstkoval na ministerstvu financí. Coby pravá ruka strážce americké kasy měl na starosti mezinárodní záležitosti. Kromě jiného se tedy musel utkat s úkolem vytvořit ve válkou zkoušeném Iráku novou centrální banku a novou měnu.

„Kontury nového monetárního systému jsme dávali dohromady ještě před propuknutím války," řekl autorovi blogu v německém Kielu, kde byl hlavním přednášejícím na konferenci o monetární politice. „Vlastně jsme doufali jsme, že ani žádná válka nezačne," vzpomíná. Už v předstihu tak Taylorův tým musel získat informace o tehdejším iráckém finančním systému. A hledat způsoby, kterak jej co nevidět reformovat. Zásadní bylo uvedení nové měny. „Tiskla se na sedmi místech po celém světě, muselo to být dost rychle. Jedna tiskárna byla na Maltě, jedna na Srí Lance, jedna v Anglii."

Nové peníze byly převáženy do Bagdádu na palubách Boeingů 747. „Šlo o 27 letadel 747 plně naložených penězi," usmívá se Taylor. Měna pak byla po celém Iráku distribuována na celkem 250 speciálně určených místech. „Iráčané přinášeli staré peníze s podobiznami Saddáma, za něž získali ty nové." Proběhlo to prý docela rychle - operace byla dokončena v lednu 2004 (válka přitom začala v březnu 2003). „Pak jsme mohli začít zakládat opravdovou centrální banku. V Iráku sice centrální banka existovala už předtím, ale sloužila spíše jako přídělovna úvěru pro Saddámovy věrné. My jsme museli vytvořit instituci, která bude provádět opravdovou monetární politiku."

I práce ekonoma je občas dobrodružná. Má-li štěstí.

Lukáš Kovanda, Kiel, NěmeckoNelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  5.08

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   prosinec 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31