Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

23. 5. 2018
Rubrika: Po(p)střehy

Čeká nás prý další světová válka. Proč?

Autor: Lukáš Kovanda

01.08.2010 12:00

Foto Lukáš Kovanda„Dívejte, tohle je dnešní Amerika," ušklíbl se Gerald Celente a nasměroval zrak autora blogu na silniční přechod, po němž si to štrádovala dáma spíše mladší než starší, spíše tlustá než štíhlá. Plnoštíhlá. Letní parno se nevyhnulo ani Kingstonu, městečku vzdáleném tři hodinky od New Yorku, a tak její skrovné růžové svršky daly otylosti nevábně vyniknout.

„Dívejte, tohle byla Amerika," ukazoval - málem se slzou v oku - jen chvíli před tím černobílé fotografie předků, přistěhovalců z Itálie. „Tahle šila, tenhle pekl, tohle byl uzenář."

Celente je trendový prognostik, mediálně dosti zdatný. Ve své show jej hostila Oprah Winfreyová; list Chicago Tribune o něm napsal, že „předpověděl burzovní krach roku 1987, boom zeleného marketingu i gourmet kávy"; jeho prognózám tleskal The Economist i CNN. Od roku 1980 vydává šéf kingstonského Trends Research Institute čtvrtletník Trends Journal. Uvádí, že v něm předpověděl i rozpad Sovětského svazu, splasknutí technologické bubliny na přelomu tisíciletí, růst ceny zlata, nemovitostní bublinu i, jak říká, „paniku roku 2008", jež následovala zase po jejím splasknutí.

Hodnotit, kdo co uhodl, co ne, je vždy ošemetné. Dobře vyřčená či napsaná předpověď se dá zpětně vyložit různě a mediálně protřelé figuře rázem nechybí mnoho, aby se proměnila v druhého Nostradama. Celentemu ovšem neschází ani smysl pro detail, výtečná schopnost vidět neviděné, číst mezi řádky, dávat věci do souvislostí.

Jeho kancelář v Kingstonu je barem. Doslova. Zaměstnanci tam pracují i na barových seslích. Atmosféra je uvolněná, Celente nezapře italské předky. Vše je pečlivě zařízeno. „Mám rád poctivou práci. Ale je jí už málo. Vše je ručně dělané". Ukazuje na obyčejný ocelový poklop na chodníku před jeho barem-kanceláří. „Tohle je týdenní, řemeslně náročná práce jednoho muže." Pak ukazuje na jiný poklop, sériové vyráběný před domem vedle, zjevně méně poctivý, méně kvalitní, méně výdržný. „A tohle je šlendrián dneška."

Poklopy na chodníku, i ty mohou symbolizovat úpadek Ameriky. Tloustnoucího, lenivějícího, drolícího se impéria, na něž se pracuje jinde. A jehož úpadek nejspíše přivede svět - jak nejnověji předpovídá Celente - na práh „velké války". První světové války 21. století.

Lukáš Kovanda, Kingston, USANelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.53

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   květen 2018

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031