Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

19. 4. 2019
Rubrika: Pop-ekonomie

Američané se děsí žebroty víc než Češi. Proč?

Autor: Lukáš Kovanda

12.09.2010 21:15

Pro dobrotu na žebrotu, říká se. Finanční krize ale staví toto poznání na hlavu. Pozitivně! Dobrota ruší žebrotu. Alespoň pokud platí závěry Raghurana Rajana z Chicagské univerzity, bývalého hlavního ekonoma Mezinárodního měnového fondu. Ten má za to, že štědrý, dobrotivý sociální stát vede k poměrně nízkému veřejnému zadlužení, ergo nízké míře žebroty obyvatelstva. Zní to paradoxně, je to vůbec možné?

Rajan ve své nové knize Fault Lines tvrdí, že aktuální finanční krize a opatření prováděná pro zmírnění jejích dopadů odhalují, že ten či onen stát v zásadě musí vydat o to více peněz - více se zadlužit - na záchranná a stimulační opatření, oč tenčí je jeho sociální polštář, oč slabší je sociální zabezpečení obyvatelstva. Rajan samozřejmě naráží hlavně na Spojené státy - to, že v hospodářské politice země nejsou zabudovány například žádné významné pojistky proti nezaměstnanosti, vede k tomu, že v těžkých časech se musí vydat o to více na boj s tímto neduhem. Zkrátka, kdo v dobrých časech kašle na prevenci, ten se více zapotí v dobách zlých. Dle Rajana je to právě absence účinné záchranné sociální sítě, která výrazně zhoršuje průběh recese. Těžká recese, armáda vyděšených nezaměstnaných, to je přesně to, co pak nutí vlády k tomu, aby prováděly rozsáhlá a nákladná stimulační opatření, aby snižovaly daně, zvyšovaly vládní výdaje či udržovaly politiku levných peněz.

Britský ekonom Chris Dillow vztáhl Rajanovy závěry i na země OECD a podrobil je statistické analýze. Potvrzuje, že čím dobrotivější daný stát v uplynulých dvaceti letech byl, o to méně stoupl v krizových letech 2007 až 2010 podíl vládního dluhu na hrubém domácím produktu. Státy, jež nejsou tak dobrotivě štědré, jako jsou USA, Velká Británie, Irsko či Island, se v krizových letech musely více zadlužit, aby zabránily povážlivému nárůstu žebroty obyvatelstva, než státy typu Švédska (či Česka). "Státy sociálního blahobytu tak nejen že nezpůsobují vysoké veřejné zadlužení, ale ve skutečnosti mu jsou protiváhou," uzavírá Dillow.

Tyto závěry se mohou stát mocnou zbraní v rukou obhájců sociálního státu. Je třeba je brát s rezervou. Vždyť taková čínská sociální síť je notně protrhaná, a země prošla krizí dobře.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.55

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   duben 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930