Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Pop-ekonomie

Obamovi ekonomové, milovníci lidských uchýlení

Autor: Lukáš Kovanda

28.10.2010 10:26

Foto Lukáš KovandaŽenám je prý vlastní schopnost zvládat více činností naráz. Ženám - a Richardu Thalerovi, dovolí si to poopravit autor blogu.

Když se s profesorem ekonomie Chicagské univerzity v jeho moderním rohovém kabinetu obchodní fakulty setkal, dokázal tento podsaditý, mladistvě vyhlížející badatel nejen zasvěceně hovořit na téma behaviorální ekonomie, ale i prostřednictvím telefonu upravovat pravidelný nedělní sloupek pro New York Times. Když editor listu text po sérii telefonátů definitivně přijal, neodpustil si Thaler impulsivní vítězné gesto, jež bychom spíše než od ekonoma, který letos aspiroval na zisk Nobelovy ceny, očekávali od tenisty po vydařeném smeči.

Podle iPredict, novozélandské webové stránky zaměřené na nejrůznější odhady, sázky a predikce, byl Thaler dokonce aspirantem mnohem vážnějším, ba nejvážnějším, než skuteční vítězové Peter Diamond, Dale Mortensen a Christopher Pissarides. Jak by se Thaler asi radoval, kdyby švédští akademikové vyřkli jeho jméno?

Sázka na Thalera, to je sázka na behaviorální ekonomii, jejímž vůdčím představitelem je. Tento podobor ekonomie se rozvíjí v posledních třiceti letech a uvádí do hospodářské vědy v dosud nepoznané míře psychologii.

Protože lidská mysl má tendenci k nejrůznějším uchýlením, může být tu a tam uchýlen i trh, který je koneckonců jen kolbištěm tisíců a milionů jednotlivých myslí, míní Thaler a spol. "Víra, že trh je dokonale efektivní, že tržní ceny odrážejí vždy vnitřní hodnotu statku či služby, v posledních letech značně utrpěla," uvažuje Thaler s nohama na stole (poté co byl jeho sloupek pro New York Times přijat, se výrazně zklidnil), "a ne pouze kvůli aktuální krizi, ale i kvůli internetové bublině z přelomu tisíciletí či burzovnímu krachu z roku 1987."

Behaviorální ekonomové podle mnohých lépe odpovídají na to, odkud se tyto burzovní a hospodářské excesy berou. Není se pak co divit, že roste i jejich politický vliv. "Můj spolupracovník Cass Sunstein je osobní Obamův přítel. V administrativě nyní pracuje řada behaviorálních ekonomů," vypočítává Thaler.

Zkrátka hvězda behaviorální ekonomie září stále jasněji, přestože Nobelova cena udělená některému z jejích představitelů zatím zůstává jen ve hvězdách. I když ne tak úplně - například Peter Diamond sice získal cenu za objevné analýzy trhu práce, ale v posledních letech píše v behaviorálním duchu i on...

PS: Rozhovor s Richardem Thalerem se na blogu brzy objeví.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  3.75

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031