Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Ekonomové jsou zpoždění, říká guru

Autor: Lukáš Kovanda

23.01.2011 19:45

Philip Kotler (foto: Týden - Karel Šanda)Mají se ekonomové učit od "marketérů"? Téměř kacířská otázka. Už jen proto, že řada ekonomů nepovažuje marketing vůbec za vědu. Podobně jako mnozí fyzikové zase za vědu nepovažují ekonomii. Philip Kotler, světový marketingový guru, profesor marketingu na americké Northwestern University (viz rozhovor), však marketing za vědu uznává. Vlastně asi žádný badatel, jenž se vážně zabývá určitým souborem problémů, by nesouhlasil s tím, že je jeho snažení nevědecké, že je pavědecké. I proto, že být v současné době na Západě vědcem znamená vychutnávat si image autority - podobně jako v jiných údobích či v jiných společenstvích třeba šamani nebo náboženští představitelé.

Kotler, vzděláním ekonom, studoval jak u Paula Samuelsona (viz rozhovor), tak Miltona Friedmana, dvou největších figur ekonomie druhé poloviny 20. století. To, co se naučil, jej však nepřesvědčilo. "Vždy mě rmoutilo, že ekonomové sotvakdy mluvili o ekonomických faktorech jiných, než je cena. Že nemluvili o vlivu reklamy, podpory prodeje a dalších vlivech, které určují úroveň poptávky," řekl nedávno autorovi blogu.

I proto se zřejmě celý život věnuje marketingu - oblasti, v níž si získal světové renomé a proslulost jako nikdo jiný. "Marketéři vědí už šedesát let, že rozhodnutí, jež lidé v tržních podmínkách činí, jsou ovlivněna řadou faktorů a sil," říká. Má přitom za to, že až takzvaná behaviorální ekonomie, poměrně nový podobor ekonomie, teprve dnes objevuje to, co bylo v oboru marketingu známo před těmi šedesáti lety. Až behaviorální ekonomové prý podle Kotlera pracují s realističtějšími předpoklady - například neberou všechna rozhodnutí, která činí výrobci či spotřebitelé, za plně racionální; vnímají a zkoumají možná uchýlení od tohoto vlastně božsky dokonalého nastavení mysli.

Je možné, že se behaviorální ekonomie stane určující pro celou ekonomii, že už nepůjde jen o "podobor", že by se snad ekonomové učili od "marketérů"? Zřejmě ne, alespoň v dohledné době. "Jak jsem řekl loni na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, neviděl jsem nikoho, žádného ekonoma či bankéře, kdo by přiznal, že v době finanční krize udělal chybu," naladil nedávno v rozhovoru s autorem blogu skeptickou notu Richard Thaler z Chicagské univerzity, vůdčí představitel právě behaviorální ekonomie.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.07

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031