Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Pop-ekonomie

Sobci, strůjci kapitalismu

Autor: Lukáš Kovanda

02.01.2011 13:00

Právě skončené Vánoce, toť svátky klidu, pohody... a dárků. Obdarovávat bližní své, činit druhým radost, zkrátka chovat se altruisticky, se však jeví být v rozporu s do jisté míry sobeckým sledováním vlastního zájmu. Ovšem bez sledování tohoto zájmu by zase neexistovala ekonomická konkurence, nebyl by ani soutěživý trh a další atributy kapitalistické ekonomiky. Neexistoval by ani technologický rozvoj a hospodářský růst. Nebylo by pokroku. Stagnace by byla ještě horší než třeba za socialismu, kdy byly podněty ke sledování vlastního zájmu sice na oficiální úrovni silně potlačeny, přesto se však rozvíjely na úrovni neoficiální, v takzvané šedé ekonomice - viz různé melouchy, jánabráchismy, protislužbičky typu podpultového prodeje a další.

Ekonomové James Andreoni a Justin Rao v nedávné studii odpovídají, že altruismus vlastně není v rozporu se sledováním vlastního zájmu. Altruismus za jistých okolností je sledováním vlastního zájmu. Badatelé tento jev označují za "nečistý altruismus" - většina obdarovávání, včetně toho vánočního, je totiž podle této teorie motivována rovněž sledováním vlastního zájmu.

Existují přitom dva základní kanály, jejichž prostřednictvím se nečistý altruismus projevuje. První je jakási signalizace vůči sobě samému: takový člověk sice sleduje svůj vlastní zájem, jak obecně předpokládají ekonomické teorie, na druhou stranu ale chce věřit tomu, že takovým není, že je "lepším". Druhým kanálem je ostych z pocitu viny - lidé zkrátka nechtějí, aby očekávání druhých zůstala nenaplněna. Skrze ani jeden z těchto kanálů ovšem nedochází k projevu autentického, ryzího, čistého zájmu o bližního.

První kanál přitom posilují například církve a náboženská hnutí, které morálním apelem pobízejí (nejen) věřící, aby byli "lepšími". Druhý kanál je zase posilován novodobými chrámy - chrámy konzumu. Reklama, marketing a média vyvolávají v lidech a hlavně dětech očekávání, jež lze jen stěží nenaplnit. Morální apel se postupně přeměňuje v apel na naše peněženky. I proto se z "Ježíška", druhdy ryze náboženské postavy, stává silný marketingový tahák.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  4.77

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031