Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

"Fejky" Šárky Grossové, sex tlustých dívek

Autor: Lukáš Kovanda

30.12.2010 09:20

Rok se s rokem sešel, jak se říká, a nezbývá než chladit šampaňská a bilancovat, jak se také říká. Drobné bilancování si, podobně jako loni (viz Dluhy Katky Neumannové, Smrt Petra Hájka), neodpustí ani autor blogu.

Jestliže rok 2009 se do hospodářských dějin světa zapsal písmem spíše temným, v případě roku 2010 to již tak jednoznačné není. Amerika se sice potýká s vysokou nezaměstnaností, Evropa zase se svojí eurokrizí, se svým Řeckem a Irskem, avšak například mnohé asijské ekonomiky už zase rostou jako splašené (a mnozí bankéři na Wall Streetu už si zase jako splašení vyplácejí bonusy). A i třeba taková důvěra německých podnikatelů v síly vlastní ekonomiky se letos dostala nejvýše od sjednocení země, což je velice pozitivní samozřejmě i pro Českou republiku.

Stejně jako loni i letos přinesl autor blogu texty a rozhovory ze tří ekonomicky rozhodujících kontinentů - v roce 2010 tu publikoval celkem 104 textů, z čehož 29 rozhovorů. Zatímco v roce 2009 obsadily přední příčky v žebříčku nejčtenějších článků rozhovory, letos to tak jednoznačné není, jak vyplývá z TOP TEN 2010.

Nejčtenějším textem právě končícího roku se stal promočlánek k dotisku knihy autora blogu Příběh dokonalé bouře. Druhé a třetí místo obsadily nerozhovorové texty, přičemž finanční nerozumy předčily Šárku Grossovou. Až čtvrtý je pak interview - varování prognostika Geralda Celenteho, že svět čeká "velká válka". Po analýzách povolných tlustých dívek a neschopných šéfů se na osmém místě umístil další rozhovor, tentokráte ten s Robertem Kiyosakim, světově proslulým lidovým mudrcem (a někdy i mudrlantem - viz zmíněné interview) přes osobní finance.

Ani Celenteho, ani Kiyosakiho ovšem nelze označit za opravdu respektované akademické ekonomy. Jejich barvy hájí na devátém místě Frederick Scherer z Harvardu. V TOP TEN se však neumístil ani jeden z letos zpovídaných laureátů ekonomické Nobelovy ceny (Vernon Smith, Robert Mundell, Michael Spence, George Akerlof, Robert Solow, Harry Markowitz).

Potvrzuje se, že text na webu prodává nejlépe nějaké jeho pesimistické až apokalypticky varovné zabarvení. Temně malthusovsky (viz text umístěný na desáté příčce TOP TEN právě o Thomasi Malthusovi) varovat a, ano, někdy i strašit, že nás čeká "velká válka", že celý svět bankrotuje a tak podobně si zkrátka mohou dovolit spíše lidoví "mudrci" a "proroci", nikoli profesoři předních světových univerzit, kteří z pochopitelných důvodů již musí svá slova vážit mnohem důkladněji.

TOP TEN 2010:

•1)      Lukáš Kovanda: Příběh dokonalé bouře - dotisk

•2)      6 nerozumů, jež nás připravují o peníze

•3)      "Fejky" Šárky Grossové aneb Kdo nepozná luxus

•4)      Svět čeká velká válka (Gerald Celente)

•5)      Proč jsou tlusté dívky povolnější k rizikovému sexu

•6)      Proč vládnou a šéfují neschopní

•7)      Bankrotuje celý svět (Robert Kiyosaki)

•8)      Čeká nás prý další světová válka. Proč?

•9)      Kapitalistický zázrak končí... po 300 letech (Frederic Scherer)

•10)  "Hrozí rakovinné epidemie, uhynou miliony lidí." Opravdu?

Děkuji všem za přízeň a přeji vše dobré v roce 2011!

PS: Pevné zdraví přeji Ronaldu Coaseovi, na nějž jsem na tomto místě vzpomínal už loni a který právě včera, 29. 12. 2010, oslavil své sté narozeniny. Můj rozhovor s tímto legendárním ekonomem a laureátem Nobelovy ceny vychází při této příležitosti 3. 1. 2011 v časopisu TÝDEN.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  4.67

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031