Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Lukáš Kovanda z NF VŠE se stal ředitelem Prague Twenty

Autor: Lukáš Kovanda

19.06.2011 01:00

Lukáš Kovanda, doktorand na Katedře ekonomie Národohospodářské fakulty VŠE a ekonomický analytik časopisu Týden, se letos v lednu stal ředitelem obecně prospěšné společnosti Prague Twenty. Nahradil tak dosavadní ředitelku Irenu Trávníčkovou. V souvislosti s novou funkcí v think tanku P20 jsme mu položili několik otázek.

Můžete našim čtenářům přiblížit činnost společnosti Prague Twenty?

Mottem Prague Twenty je „finančníci, politici a myslitelé, kteří hýbou světem". A není to nadsázka. Na naše semináře, které jsou klíčovou náplní činnosti Prague Twenty, zveme opravdu špičkové osobnosti globální ekonomické či politické sféry. Ať už šlo třeba o Martina Feldsteina, jednoho z deseti nejvlivnějších ekonomů světa, profesora z Harvardu a poradce prezidentů Reagana či nyní Obamy, nebo Jacoba Frenkela, bývalého guvernéra izraelské centrální banky, či mnohé další. Názory těchto osobností konfrontujeme s pohledem českým či „středoevropským". Takže například na seminář, jehož se účastnil Frenkel, jsme pozvali jako dalšího řečníka prezidenta Václava Klause. Tehdejší guvernér ČNB Zdeněk Tůma zase vystupoval na akci s Feldsteinem. Jiného semináře se jako řečník účastnil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, jenž je mimochodem členem správní rady Prague Twenty, a tak bychom mohli pokračovat.

Co máte na starosti a co zajišťujete jako ředitel této společnosti?

Mám na starosti rozvoj a směřování společnosti. Reprezentuji Prague Twenty například při jednáních se sponzory, při jednání s řečníky na seminářích atp. V zajišťování praktického chodu společnosti mi velmi pomáhá Irena Trávníčková, její bývalá ředitelka. Nutno zdůraznit, že duchovním otcem Prague Twenty je její zakladatel Vladimír Dlouhý, bývalý ministr obchodu a průmyslu, jehož cenné kontakty po celém světě nám umožňují zvát na semináře opravdu význačné osobnosti, které - troufám si tvrdit - v Česku na podobné akce nikdo jiný nezve.

Chcete něco zlepšit ve fungování společnosti? Jaká je vaše představa o jejím budoucím vývoji?

Jsem maximalista, takže zlepšovat chci vše a stále. Prague Twenty je společností velmi mladou, vždyť byla založena v roce 2009. Za tu dobu si ovšem získala značné renomé, které bych rád dále potvrdil pořádáním prvotřídních akcí, které budou stále výrazněji formovat povahu tuzemské odborné diskuse jak v oblasti ekonomické, tak politické. Konfrontace s pohledem zvenčí nás může, jak jsem přesvědčen, nesmírně obohatit. Rád bych, aby se z Prague Twenty stal think-tank světové úrovně. To je v českých podmínkách hodně ambiciózní, ale jak jsem řekl - jsem maximalista.

Jaký další seminář plánujete?

Další seminář by měl být v květnu. Nyní jednáme s řečníky, ale jejich jména i téma semináře bych si s dovolením nechal pro sebe. Včas je zveřejníme. Třeba na facebookových stránkách Prague Twenty, jež jsme právě spustili a prostřednictvím nichž chceme s našimi fanoušky komunikovat. Tímto zvu všechny potenciální příznivce, ať rozvinou FB přátelství s Prague Twenty.

O Prague Twenty

P20 je obecně prospěšná společnost, kterou v roce 2009 založil bývalý ministr hospodářství a ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý. Prague Twenty pořádá konference, odborné přednášky a jiné vzdělávací akce z oblasti politiky, společenských věd a kultury, na kterých vystupují špičkoví zahraniční i domácí odborníci. Prague Twenty rovněž vydává sborníky z konferencí a diskusních setkání. Zatím vyšly dvě publikace: Euro - skutečný test teprve před námi? a Rusko v Evropě: partneři či soupeři?. Mezi členy správní rady kromě Vladimíra Dlouhého patří například Karel Schwanzenberg, Stanislav Bernard, MUDr. Pavel Pafko či Eliška Břízová. Více na http://www.praguetwenty.com/.

Autor: Stanislava Černovská

Vyšlo v magazínu pro studenty VŠE Economix (březen 2011, pdf). Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.29

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031