Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Je Čína "ultra-kapitalistická", či autoritářská a neliberální?

Autor: Lukáš Kovanda

15.05.2011 15:21

Tibet dnešních dnů. Foto Lukáš KovandaNení povoleno vyvézt z Číny tuto knihu, suše sdělil autorovi blogu celník v městečku Kodari na čínsko-nepálské hranici a z batožiny vyňal - a zabavil - knižního turistického průvodce Tibet z řady Lonely Planet. Čínské úřady tato "nepřátelská" publikace dopaluje zejména proto, že se v jejím úvodu skví stránkové poselství dalajlamy. Úřadům prý notně vadí i samo vydavatelství Lonely Planet, které ve svých publikacích dává jasně najevo své sympatie k "okupovanému" Tibetu (čínské úřady mají naopak za to, že Tibet "osvobozují").

Zatímco přísné kontroly na zmíněném hraničním přechodu evokují dobu studené války, jiné čínské celnice jsou o poznání shovívavější a drží se trendů 21. století. Například ta na pekingském letišti, kde autor blogu do říše středu vstupoval - pokud by se ostražité prohledávání zavazadel odehrávalo již tady, daný průvodce Tibet by se nikdy do Tibetu nepodíval. Celé to vystihuje rozpolcenost dnešní Číny: na mezinárodních letištích, kudy do země proudí zahraniční byznysmeni, investoři a další potenciální zdroje kapitálu, se země chová podle mezinárodních standardů. Na relativně malém, horském silničním přechodu, kde Čínu opouštějí batůžkáři, řadoví turisté a jiné, z hlediska ekonomiky nevýznamné postavy, jdou ohledy stranou a zřetelně se ukazuje, že země žádnou demokracií není.

Ač to možná není rozpolcenost, nýbrž do krajnosti dovedený pragmatismus, může to pomoci vysvětlit, proč převládá rozpolcený pohled na Čínu zvenčí: zatímco jedna skupina zahraničních ekonomů (zřejmě ti, kdo zemi znají jen z letišť a hotelů v Pekingu či Šanghaji) míní, že Čína je plně kapitalistickou, dokonce "ultra-kapitalistickou", rozhodně nikoli nesvobodnou zemí, jiná skupina expertů (možná ti, kdo poznali i čínský venkov a hlavně Tibet) varuje před stále značným autoritářstvím tamního režimu, který ekonomiku liberalizuje jen velmi neochotně.

A ať už jde o rozpolcenost či pragmatismus, na postoji čínských úřadů paradoxně vydělává i "nepřátelské" nakladatelství Lonely Planet. Řada turistů, včetně autora blogu, jimž je knižní průvodce na čínské hranicí zabaven, si jej po návratu do domoviny pořizuje znova - třeba proto, že usnadňuje práci při popisování fotografií, či prostě proto, že jde o autentický dokument z doby, kdy se návštěva Tibetu uskutečnila.

Lukáš Kovanda, TibetNelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.91

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031