Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Pop-ekonomie

Ošklivé prostitutky vydělávají více, než se mohlo zdát

Autor: Lukáš Kovanda

26.05.2011 00:01

Nechal se exšéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) předminulý víkend unést vilným chtíčem a napadl pokojskou? Chytil se v hotelu, součásti francouzského hotelového řetězce, do léčky, kterou dal nastražit sám prezident Sarkozy, jeho možný rival ve volbách příští rok? "Ušila" to na Dominiqua Strausse-Kahna (DSK) ona pokojská? I takové otázky se v souvislosti s mediálně chytlavým případem vynořují. Rozhodne soud. Častým argumentem těch, kdo míní, že jde o léčku, je, že DSK, jenž bydlel v apartmánu za 3000 dolarů, měl dost peněz na to, aby si mohl dopřát třeba několik luxusních prostitutek - proč by se tedy vrhal po nějaké pokojské, navíc možná HIV pozitivní?

Zrovna tento argument však do značné míry zpochybňuje loňská studie ekonomů Raje Arunachalama a Manishy Shaha, kteří působí na univerzitách v USA. Oba badatelé zkoumali výdělky prostitutek v Mexiku a Ekvádoru, kde je "nejstarší řemeslo" legální. Dopěli k několika závěrům. Zaprvé - což nepřekvapí -, dobře vypadající lehké dívčiny vydělávají více než ty ošklivé. Ekonomové tento převis ve mzdách, jejž má na svědomí pouze a jenom libý fyzický vzhled, označují jako "prémii za krásu". Co překvapí, je, že tato "prémie za krásu" není v případě prostitutek o moc vyšší než u jiných profesí, například u prodavaček. Stejně tak takzvaná "pokuta za ošklivost" (nižší příjem plynoucí výlučně z nelibého - v porovnání s průměrem - fyzického vzhledu dotyčné osoby). Vlastně je dokonce horší být ošklivým mužem v Austrálii či ve Velké Británii než být ošklivou prostitutkou v Mexiku, lze vyvodit z řečené studie. Sečteno a podtrženo, ošklivost v jistém smyslu poškozuje více lidi v konvenčních zaměstnáních než v těch (jako je prostituce), kde bychom očekávali, že bude mít značný efekt.

Proč si ošklivé prostitutky nežijí tak špatně, jak bychom čekali, o tom lze spekulovat (jsou snad ochotny poskytnout atypické služby?). Ve světle závěrů studie lze ale tvrdit, že ekonom DSK se nakonec - podlehl-li chtíči, jak tvrdí pokojská - nechoval v rozporu se závěry kolegů ekonomů. Relativní ošklivost (předpokládejme, že ona pokojská ve fyzické přitažlivosti přece jenom trochu zaostává za standardem luxusních prostitutek) není v oblasti nevyzpytatelné lidské sexuality vůbec takovou překážkou, jak by se mohlo zdát.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.28

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031