Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

"Bez peněz do chomoutu nelez"

Autor: Lukáš Kovanda

29.05.2011 00:01

Světu hrozí vážný nedostatek vody, ergo nedostatek potravin, varuje v nedávném rozhovoru s autorem blogu Peter Brabeck-Letmathe, předseda představenstva Nestlé, největší potravinářské firmy na zeměkouli. "Produktivita v zemědělství poprvé po asi třiceti letech roste pomaleji než světová populace," upozorňuje. Takový výrok chtě nechtě připomíná Thomase Malthuse, klasického ekonoma, jenž na sklonku osmnáctého století - jak se obecně ví - vyslovil proslulou hypotézu exponenciálně rostoucí populace při pouze aritmetickou řadou rostoucích zdrojích obživy, na jejímž základě lidstvu věštil strádání a hladomory. A na jejímž základě se později stal zosobněním společenského pesimismu.

Problém v Malthusově případě tkví v tom, že to, co se "obecně ví", nemusí do detailu odpovídat skutečnosti. Realita je totiž složitější a opravdoví znalci jeho díla o něm někdy dokonce hovoří naopak jako o "společenském optimistovi".

Své temné proroctví totiž Malthus, jejž přátelé a kolegové nazývali familiárně "Bobem" či "starým taškou" (viz článek), podmínil - naplní se prý jen tehdy, bude-li populační růst nekontrolován. Člověka však viděl (optimisticky) jako prozíravého tvora, kterážto vlastnost mu právě umožní vyhnout se nejhoršímu. Věřil, že s ekonomickým růstem dojde k posílení prozíravé sebekontroly a ke změně preferencí lidí, kteří budou více a více dávat přednost luxusní spotřebě před rozšiřováním rodiny. To se v zásadě vyplnilo.

Obecné povědomí má však Malthuse - asi už navždy - za pesimistu. Přívlastek "malthusovský" je skličujícím proroctvím a prognózám dáván spíše neprávem. A stejným neprávem jej lord Byron zesměšňoval, když veršoval "Without cash, Malthus tells you - take no brides" (volně přeloženo: "Bez peněz, řekne ti Malthus, do chomoutu nelez").

Vyhroceně pesimistická proroctví - jež se nevyplní - bychom ale měli označovat spíše za "ehrlichovská", nikoli "malthusovská". Byl to totiž entomolog Paul Ehrlich, který v úvodu své vlivné knihy Population Bomb z roku 1968 napsal: "Boj o obživu všeho lidstva skončil. V 70. a 80. letech pojdou stovky milionů lidí nevyhnutelně hlady... Už je příliš pozdě na to, aby bylo možno zamezit významnému růstu světové míry úmrtnosti..." Snad bude za "ehrlichovské" nakonec možno označit i zmíněné varování nejvyššího muže Nestlé.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.92

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031