Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Pop-ekonomie

Ženy jsou bez práce? Na vině je rýč, rádlo a motyka

Autor: Lukáš Kovanda

16.06.2011 00:01

Vydávat se takříkajíc ke kořenu věci, rozrývat zeminu nevědomí, odhrnovat ji a hloubavě tak hloubit díru vstříc novému poznání - pak již jen zasít a sklízet ovoce poznání. I tak lze zpodobnit badatelův úděl. Tři badatelé, tým kolem ekonoma Alberta Alesiny z Harvardu, se v nové studii vydávají vstříc poznání, proč se participace žen na pracovním trhu v různých zemí liší; proč je v takovém Burundi řádně zaměstnáno (tedy nikoli v domácnosti) více než devadesát procent žen, přičemž v Pákistánu sotva šestnáct procent.

Dosud se ekonomové domnívali, že role žen v ekonomice je dána příjmem na hlavu v dané zemi či mírou specializace dané ekonomiky na produkci v těch odvětvích, která těží z jejich relativně vysoké pracovní účasti. Ale, jak uvádějí Alesina a spol., tato vysvětlení nejsou statisticky dostatečná. Ekonomové pak v takových případech krčívají rameny a odkazují na kulturní normy či tradice. Alesina a spol. však jdou ke kořenům - ptají se, odkud se normy vzaly. Proč je někde normou vysoká zaměstnanost žen, a jinde mizivá?

U kořenů, zeminy, setby i sklizně lze v klidu zůstat - trio ekonomů totiž dospělo k závěru, že za rozdílnou míru ženské participace mohou dávné způsoby zemědělské práce.
Na územích, kde za starých časů převažovalo stěhovavé polaření (obdělávání půdy po několik sezon, dokud její úrodnost příliš neklesne), participují nyní ženy na pracovním trhu v poměrně vysoké míře. Při tomto druhu obdělávání totiž nalézalo své upotřebení ruční náčiní typu primitivních motyk, rádel či rýčů, což ženám umožňovalo intenzivně se zapojit do zemědělství. Takové zapojení se posléze stalo normou.

Tam, kde ovšem za starých časů převažovala kultivace zemědělské půdy pluhem, je zastoupení žen na trhu práce dodnes spíše nižší, dokládají na číslech Alesina a spol. K používání pluhu a tažného dobytka je samozřejmě třeba značné fyzické síly, která je pochopitelně vlastní spíše mužům než ženám. Tento způsob obdělávání půdy tedy ženy vyřadil z participace na tehdejším hospodářském životě a normou se v takových oblastech stala spíše jejich činnost výhradně v domácnosti (v těchto oblastech je tak dodnes nižší zastoupení žen na pracovištích, ale i v politice a v byznyse).Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  5.65

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031