Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

20. 2. 2019
Rubrika: Komentování

Zrušit placenou dovolenou a prázdniny? Ne!

Autor: Lukáš Kovanda

10.07.2011 00:01

Dovolenou, tu rozhodně nemá cenu rušit. Je to perfektní, nenahraditelná zkušenost. Psychologické výzkumy dokládají, že vyhoření, únava z práce a stres se vracejí už během několika dnů až týdnů na úrovně z doby před dovolenou. Ochudit lid o týdny placeného volna by tedy znamenalo připravit jej o cennou zkušenost. O vydání mnohdy nemalé sumy peněz za pár dní volna, během nichž může v klidu rozvažovat, zda se vyhoření a stres vrátí den, dva či až tři po návratu. Dovolená zkrátka člověka připravuje na nejhorší: zoceluje jej.

Potřebujeme také zocelená manželství. I v rodinných vztazích je dovolená testem, jak často dávají na vědomí psychologové a manželští poradci. Zatímco během roku se vzájemná obviňování, tenze a výpady daří většině manželských párů držet pod pokličkou, teprve na dovolené - tehdy, když mají pár dní na to, aby mysleli jeden na druhého, konečně ne na práci - se oddělí zrno od plev a chatrná manželství ztroskotají. Slabí a chatrní ať padnou!

Dovolená navíc příhodně zostřuje konkurenční boj. V rámci firmy, ovšem. Třeba banky. Stačí pomyslet na dva bankéře, kteří mají svoji skupinku VIP klientů, z jejichž bankovních transakcí pobírají slušná „fíčka". Není příhodnější doby pro přebrání klientů kolegovi, než když je dotyčný právě na dovolené. Ten, i když je zrovna obírán o klienty (a budoucí „fíčka"), v dalekém ráji jen tak nelelkuje - nervy se třesou, že mu kolega právě přebírá klienty. A ovšem, nemýlí se. Ale to nervové vypětí, které si přitom prožije - dohromady s nutností předstírat manželskou pohodu a před dětmi zase, jak je nad věcí - jej zocelí. Zocelenost se mu bude hodit za pár měsíců, až zase bude na dovolené kolega, a on bude moci dále zefektivňovat konkurenční boj o VIP klienty. A zacelovat tak své rány, totiž manka.

Dovolená je prostě svěží vynález. Nerušme ji! Utužuje lid, utužuje manželství, utužuje konkurenci. Je tak vlastně s podivem, že jde o vynález s nádechem sociálního demokratismu a odborářství.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  4.04

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   únor 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728