Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Pop-ekonomie

Co radí mistr světa v obchodování na burze

Autor: Lukáš Kovanda

04.08.2011 00:01

„Nezajímá mě, co bude v řádu let, zajímá mě, co je teď přímo přede mnou," říká Larry Williams, světová hvězda burzovního obchodování, kterou autor sloupku nedávno zpovídal. „Jsem trader, ne ekonom," dodává. Oba výroky se dají dobře vztáhnout k letité burziánské debatě, zda je výnosnější takzvaná fundamentální, nebo naopak technická analýza.

Ti z burziánů, kteří holdují fundamentální analýze, nahlížejí do finančních výkazů a snaží se na jejich základě určit autentickou hodnotu firmy. Shledají-li poté, že akcie takové firmy se na burze obchodují levněji, než by odpovídalo autentické hodnotě, koupí je. Zpravidla jsou přitom připraveni na to, že je budou muset držet dlouhodobě - než i zbytek burziánů rozpozná, že firma je podhodnocená a svými nákupy srovná cenu akcií s její autentickou hodnotou. Burziáni, kteří vycházejí z fundamentální hodnoty, jsou tedy skutečnými investory - s dlouhodobým horizontem (v řádu let).

Stoupenci technické analýzy nenahlížejí do finančních výkazů té které firmy, nýbrž hledí na grafy zaznamenávající pohyb ceny jejích akcií. Mají totiž za to, že fundamentální údaje typu čtvrtletního zisku či vlastního jmění již jsou dávno započítány v ceně akcie, a nemá smysl podle nich obchodovat. Hledí proto na grafy, aby posoudili momentální stav a náladu na burze a obchodovali podle nich. Burziáni, kteří se řídí technickou analýzou, jsou tedy obchodníky čili tradery - jejich horizont je spíše krátkodobý (v řádu týdnů, dnů, či dokonce minut).

Williamsovy výroky jej na první pohled pasují na jasného tradera, nikoli dlouhodobého investora typu Warrena Buffetta. Jenže na otázku, zda upřednostňuje fundamentální, či technickou analýzu, odpovídá, že je pro kombinaci obou přístupů. Sám sebe vystihuje coby podmíněného tradera. Vychází totiž z podmínek, jež poskytují fundamentální ukazatele - a teprve poté užívá technické analýzy. „Dlouhodobě jasně převažují fundamenty a dobré fundamenty se jistě dočkají svého zhodnocení, budete-li aktivum držet dostatečně dlouho," vysvětluje. „Jakmile se na základě fundamentů rozhodnete  aktivum prodat či koupit, měla by ke slovu přijít technická analýza, skrze níž lze daný obchod nejlépe načasovat."

Tyto rady se zřejmě vyplatí poslouchat. Williams je totiž dvojnásobným mistrem světa právě v tradingu.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031