Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Génia leká chřadnoucí dolar... a Krugman

Autor: Lukáš Kovanda

07.08.2011 00:01

Foto Lukáš KovandaTen muž je génius. Z této jedné holé věty sestával doporučující dopis, jejž mladému matematikovi Johnu Nashovi napsal koncem čtyřicátých let jeho profesor. Nash se tak ocitl na univerzitě v Princetonu, kde zahájil doktorská studia. Bylo mu lehce přes dvacet. Svoji genialitu potvrdil a hned v roce 1950 získal doktorát. O generaci starší matematici jen zírali, když překládal řešení do té doby neřešitelných matematických problémů. Z génia se stala hvězda - časopis Fortune jej v roce 1958 označil za hvězdu "nové matematiky".

Genialita nemívá daleko k šílenství - a Nash (nechtěně) potvrdil i toto. Právě koncem padesátých let se u něho naplno projevila ničivá schizofrenie. Začal slýchat podivné hlasy. Přišel o svůj univerzitní post. Nemoc rozvrátila i jeho manželství. Zbytek světa jej odepsal, měl jej za mrtvého. Jen na Princetonu se o něm ještě vědělo, stal se z něho "fantom z Fine Hallu" (budovy princetonské katedry matematiky). Tam duševně již těžce chorý Nash po nocích psával na tabule roztodivné rovnice, v nichž úzkostně hledal tajná poselství, ve kterých se snad i odrážely v šíleném echu ony hlasy.

Více než půlstoletí poté, kdy nemoc propukla, se autor blogu s Nashem schází. Pár krůčků od Fine Hallu. Někdejší "fantom" působí při rozhovoru pro zvláštně, ale ne šíleně. Nemoc totiž začala v osmdesátých letech ustupovat. V roce 1994 se Nash dokonce dočkal Nobelovy ceny za ekonomii, později se podruhé oženil a v Hollywoodu vznikl film Čistá duše (získal čtyři Oscary) o jeho pohnutém životě.

Zvláštně Nash působí nejen vzezřením, nýbrž i odpověďmi na otázky (rozhovor s ním se na blogu brzy objeví). Většinou odpovídá oklikou či úplně odbočí. Řeč je hlavně o ekonomii a ekonomice. Nashe už nelekají podivné hlasy, ale znehodnocování dolaru*. Leká jej i Paul Krugman, laureát ekonomické Nobelovy ceny a činorodý publicista. "Vždycky vím předem, jaký bude jeho názor na to a to," stěžuje si Nash. Na Krugmanovi ilustruje své přesvědčení, že ekonomové jsou dnes mnohdy jen obhájci určitých politických názorů - nejsou nezávislí, nejsou "sví". Neslýchal-li zrovna podivné hlasy, Nash "svůj" vždy byl. A je.

 * To zjevně leká i vlivnou ratingovou agenturu Standard & Poor's, která právě snížila Spojeným státům hodnocení schopnosti dostávat závazkům ze známky AAA, kterou udělovala nepřetržitě od roku 1941, na AA+.

Lukáš Kovanda, Princeton, USANelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.96

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031