Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Wall Street válčí s Pentagonem, proto máme krizi

Autor: Lukáš Kovanda

18.08.2011 00:01

Paul Craig Roberts, foto: Lukáš KovandaTak tady v těch lesích pobíhají i medvědi, zvěděl autor blogu od znalého řidiče. Jelo se právě do Big Canoe, lesní rezervace vzdálené asi půldruhé hodiny od Atlanty, kde kromě ikonických šelem přebývá ve svém malebném sídle i Paul Craig Roberts (rozhovor autora blogu), klíčový tvůrce hospodářské politiky USA za vlády prezidenta Ronalda Reagana, takzvané „reaganomiky". Roberts už vrcholnou politiku opustil, nicméně dobrá znalost zákulisí se dnes zjevně zrcadlí v jeho osobitých názorech. Vlastně to prý ani nejsou „pouhé" názory. „To, co vám říkám, jsou fakta."

Faktem tedy podle něj je i to, že nedávné snížení známky („ratingu") amerického dluhu agenturou Standard & Poor's, po němž zintenzivnily obavy z možného medvědího trhu (v hantýrce burziánů jde o synonymum nepříznivého vývoje), je úvodním výstřelem v zákulisní válce. V ní se (víceméně nepozorovány, ale s o to citelnějším dopadem na celou společnost, na celý svět) střetávají dvě supermocné americké zájmové skupiny: „Wall Street" a „armádně bezpečnostní komplex". Nástrojem obou je přitom americká administrativa.

V uplynulých letech, líčí Roberts, kdy probíhala takzvaná financializace, vytvořil Wall Street v honbě za ziskem enormní množství finančních produktů, jejichž úhrnná suma vysoce převyšuje velikost reálné ekonomiky. Přestřelil. A ví, že musí zeštíhlet. Ovšem za žádnou cenu si nepřeje, aby nutné zeštíhlení bylo doprovázenou úbytkem relativní moci ve prospěch úhlavního rivala, armádně bezpečnostního komplexu.

V době, kdy Wall Street bobtnal díky financializaci, zmíněný komplex zase díky válečným výdajům; Wall Street je ovšem stále mocnější (americká hegemonie nad světem není ani tolik vojenská, jako finanční). Komplex ve snaze Wall Street „dohnat a předehnat" vylobboval vyšší válečné výdaje - s nimi se ovšem postupně dostavilo citelné oslabení dolaru. Jenže moc Wall Streetu je značně odvislá právě od síly americké měny. Nechce-li o ni přijít, musí být státní výdaje redukovány, což je dnes už možné prakticky jen „osekáním" výdajů válečných.

Snížení ratingu (ratingové agentury patří do spřízněné sítě Wall Streetu) tak Roberts vidí jako výstrahu Wall Streetu americké vládě, že ta nesmí zanedbávat jeho zájmy. Ostatně šéf Pentagonu (spadá zase do spřízněné sítě armádně bezpečnostního komplexu), hned vzápětí Bílý dům „ujistil", že redukce armádních výdajů by byla zkázonosným mechanismem...

Lukáš Kovanda, Atlanta, USANelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.23

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031