Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Viktor Kožený žádá o pomoc

Autor: Lukáš Kovanda

21.08.2011 00:01

Viktor Kožený, foto: Lukáš KovandaAjaj, pomůžete mi? vysypal Viktor Kožený poslední drobné na stůl a vzhlédl k autorovi blogu. Nešlo odmítnout. Nikoli však pro naléhavou prosebnost v hlase i grimasu někdejšího miliardáře, na nějž - jak známo - je vydán mezinárodní zatykač, nýbrž proto, že šlo o úhradu - právě spořádaného - oběda. Kožený společné poobědvání navrhl u příležitosti autorovy návštěvy Baham, na jejichž půvabném území na "Piráta z Prahy" zatykač nedosáhne. "Tohle je nejluxusnější resort v Karibiku," pochvaloval si přitom před hodováním, které za sebe nakonec nechal z valné části "zatáhnout", a tvářil se, jako že mu resort zvaný Ocean Club celý patří.

V devadesátých letech Koženému nebyla dost dobrá nejvybranější vína v prvotřídních londýnských restauracích, dnes málem nemá ani na minerálku. Kdysi si mohl dovolit uspořádat opulentní večírek pro americké byznysmeny ve vyhlášeném lyžařském středisku Aspen, dnes si dá v restauraci sotva polévku. Ač se jeho "pirátská" kořist, zdá se, rozplynula na obstavených účtech, v platbách právníkům a kdovíkde jinde, jedno mu zůstalo: žije ve velkém světě. Tehdy to ovšem byl svět reálný, nyní jen podivínsky vybájený.

Patrně se stejnou přesvědčivostí, s jakou kdysi v Aspenu lákal byznysmeny na ázerbájdžánskou ropu (a vylákal z nich tučné sumy - pročež onen americký zatykač), dnes totiž v bahamském Ocean Clubu hovoří třeba o "downloadování duše" - o tom, jak se již zanedlouho člověk dočká věčného života, jelikož jeho duše bude moci být díky výdobytkům techniky "downloadována" do neživé hmoty. "Nesmrtelnost již začala," bájí s vážnou tváří Kožený, který - jak říká - zcela propadl vědě. Odmítá i nálepku "finančník": "Tím jsem nikdy nebyl". Jako by nikdy neexistovaly ani Harvardské fondy, ani "jistota desetinásobku", ani aspenské mecheche. Kožený dnes prostě jede ve vědě. Tedy spíše ve "vědě", nejspíše v obyčejném sci-fi.

Opět je to ale "velké", opět je to "grand". Už sice ne "jistota desetinásobku", ale "nesmrtelnost".

A "grand" věci musejí být hlásány v "grand" prostředí. Za každou cenu. I za cenu trapné prosby, po níž spolustolovníci jen s otevřenou pusou civějí - podobně jako právě otevřena "civí" Koženého prázdná peněženka i ten číšník nad ním. To proto Kožený zvolil "nejluxusnější resort v Karibiku". I když možná to bylo jen z nostalgie po časech, kdy na okázalost ještě skutečně měl.

Lukáš Kovanda, BahamyNelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.64

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031