Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Ruské TV vysílání v USA "zatápí" Obamovi, zápasí s establishmentem

Autor: Lukáš Kovanda

01.09.2011 00:01

Steve Forbes. Foto: Lukáš KovandaAmerika se mění. Rychleji, než by jeden myslel. Na newyorské Páté avenue, v ústředí magazínu Forbes, se však čas zastavil; ještě tam zjevně věří, že ne každý je potenciální terorista.

Do útrob letité budovy, kterou zkrášluje stěží napodobitelná patina, lze vstoupit dokonce bez magnetické kartičky! Ba co víc, návštěvníky, míří-li za ním, schází dolů po schodech "vyzvednout" sám šéf, Steve Forbes. Žádné kartičky, žádné asistentky. Člověk má prostě pocit, že je člověkem; vítán je vřele - a osobně.

Drobná zasedačka, snad i knihovna, kde autor blogu Forbese zpovídal, skýtá další milé překvapení - zdobí ji plakát, na němž se skví Pražský hrad a česká vlajka. "Dohlížel jsem nad rozhlasovými stanicemi Svobodná Evropa a Svoboda," vysvětluje Forbes. Do funkce v Radě pro mezinárodní vysílání jej v roce 1985 jmenoval prezident Reagan. "Vzpomínám si, jak jsme s Václavem Havlem domlouvali přesun stanic z Mnichova do Prahy," vybavuje si první půli devadesátých let. Duch reaganovské Ameriky jako by zdi ústředí na Páté avenue nikdy neopustil.

Ač Reagana a Obamu dělí v historickém sledu jen tři další prezidenti, obamovská Amerika je jiná. Diametrálně. Své si o tom myslí třeba Paul Craig Roberts (rozhovor autora blogu), Reaganův klíčový ekonom - je jedním z duchovních otců "reaganomiky". Vzdychá si, že k situaci v USA - ať už politické či ekonomické - se v současnosti může mediálně vyjadřovat téměř už jen v televizi Russia Today. Snad proto, že je dost kritický k establishmentu, jej do mainstreamových amerických médií nepouštějí. Bez zaváhání, i když zahořkle přikyvuje, že americké vysílání Russia Today, která sídlí v Moskvě, připomíná někdejší pronikání rádií Svobodná Evropa a Svoboda do éteru za železnou oponou.

Ostatně i sám Forbes v uvedeném rozhovoru vyjmenovává "tradiční" americká média. Ta podle něho hájí velkou vládu, značnou roli státu a jeho orgánů - jsou mainstreamová a poplatná establishmentu (a proto v nich nezaznívají názory lidí Robertsova typu). Tato média - třeba list New York Times - převážně utvářejí dnešní Ameriku: Ameriku Obamy, Ameriku obavy (z terorismu), Ameriku magnetických karet. Méně vřelou Ameriku.

Lukáš Kovanda, New YorkNelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.25

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031