Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Kdo vlastně tiskne ty dolary? Názory se různí

Autor: Lukáš Kovanda

15.09.2011 00:01

Larry WilliamsTiskne dolary a mnozí stále pochybují o jejím skutečném statutu. Ano, řeč je o Federální rezervě (Fed), americké centrální bance. Jde o privátní subjekt, nebo o vládní agenturu?
"Fed je pravděpodobně největší světová privátní firma," soudí Larry Williams, mistr světa v obchodování na burze, s nímž autor blogu nedávno rozmlouval. "Je vlastněn třinácti bankami. A vystopovat, kdo je za nimi, je poněkud obtížné. Zdá se, že jsou to bohaté evropské a americké rodiny - Rockefellerové a další." S takovým názorem není osamocen (viz též text Komu patří Fed).

Dlouhá řada dalších - například téměř všichni akademici - by ovšem tvrzení lidí Williamsova typu odmítla. Profesor Allan Meltzer, jehož autor blogu zpovídal před pár dny, je pravděpodobně největším žijícím expertem na Fed a jeho dějiny. S Williamsem by se neshodl. "Fed je vládní agentura," říká. "Byla založena v roce 1913 na bázi kompromisu dvou zájmových skupin - na jedné straně bankéřů a na druhé straně farmářů a obchodníků."

Allan MeltzerKompromis podle Meltzera spočíval v tom, že systém Federální rezervy byl tvořen několika téměř autonomními bankami (to uspokojilo zájmy bankéřstva), nad nimiž bděla washingtonská regulatorní rada - ta měla dohlížet na to, aby bankéři nenastavili neúnosně vysoké úroky, které by zemědělce a obchodníky poškodily (v tom prezident Woodrow Wilson, autor kompromisu, zase vyšel vstříc zájmu druhé skupiny).

A proč Fed vůbec vznikl? Zatímco Williams by patrně odvětil, že to bylo výhradně na popud bankéřských rodin, Meltzer to vidí jinak. Po občanské válce se Spojené státy staly klíčovým vývozcem obilovin do Evropy. Levná americká pšenice zaplavila trhy, jež do té doby ovládali Maďaři, Ukrajinci či Rusové ("Myslím, že to mělo značný politický dopad na východní Evropu té doby, ale bohužel jsem se tím blíže nezabýval," říká k tomu mimochodem Meltzer).

Americké zemědělské vývozy však byly financovány britskými bankami, které k tomu měly rozvinuty potřebné mechanismy. "No a američtí bankéři chtěli mít ty mechanismy přímo v USA - proto vznikl Fed," říká Meltzer.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  5.21

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031