Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Chcete zbohatnout? Investujte do zemědělství, radí Sorosův exdruh

Autor: Lukáš Kovanda

09.10.2011 00:01

Foto Lukáš KovandaČas Jima Rogerse je vskutku drahý. Jeho rozhovor s autorem blogu (objeví se co nevidět) vznikal i cestou z hotelu Sacher na solnohradský aeroport.

V Salcburku se investorská legenda, která v sedmdesátých letech společně s Georgem Sorosem zakládala fondy Quantum (jež za nějakých dvacet let potopí britskou libru a málem zruinují Bank of England), na jisté konferenci osobitě podělila o své nejnovější postřehy z finančního světa a pak ze salcburského Mozartova letiště zase rychle frnkla.

Rozlítaný miliardář Rogers se však zjevně umí občas i zastavit. Tehdy mu totiž zřejmě na mysl přicházejí myšlenky, jež z něho udělaly živoucí legendu. Legendu finančního světa. Možná v jistém smyslu podobnou té, jakou byl v hudebním světě sám Mozart. I proto, že jako Mozartova doba přála vážné hudbě, Rogersova zase financím. To je však podle něho nyní passé.

Mladým lidem Rogers přesvědčeně radí, ať se nenechají zlákat pracovními příležitostmi na Wall Streetu či v londýnské City - nejslibnější vyhlídky totiž před sebou mají úplně jiné obory než finance, prý hlavně zemědělství. "Dneska se každý vrhá studovat public relations a podobné obory. O zemědělství se mladí lidé vůbec nezajímají. Drtivá většina farmářů ve vyspělých zemích jsou tudíž lidé v důchodovém věku nebo těsně před ním," říká. Přitom zemědělství a vůbec celý komoditní sektor údajně čeká závratný růst. Předně kvůli poptávce asijských zemí, v nichž kvapně mohutní střední vrstvy. "Někdo ty plodiny prostě bude muset pěstovat - lidské pracovní síly je třeba i v době rozvinutých agrárních technologií," míní Rogers.

Příští legendy se tak možná nebudou rodit v oblasti hudby (jako kdysi Mozart) ani financí (jako Rogers nebo Soros), ale v zemědělství.

A zřejmě ne v Evropě, ani v Americe, nýbrž v Asii.

Opravdu chytří, prozíraví lidé se na přelomu osmnáctého a devatenáctého století, zhruba v době Mozartově, stěhovali do Londýna, o sto let později zase mířili do Ameriky, jíž patřilo století dvacáté. A dnes by, pokračuje Rogers, ti opravdu bystří měli přesídlit do Asie. Ta nyní skýtá nejlepší podnikatelské příležitosti pro 21. století. Sám jde příkladem - od roku 2007 žije v Singapuru. A obě jeho ještě ne desetileté dcery už bravurně mluví čínsky.

Lukáš Kovanda, SalcburkNelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.27

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031