Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

20. 2. 2019
Rubrika: Komentování

I za první republiky se kradlo, korumpovalo, "žvanilo"

Autor: Lukáš Kovanda

06.11.2011 00:01

Autor blogu byl osloven serverem Peníze.cz, aby se zúčastnil ankety expertů na téma první republika. Otázka konkrétně zněla: Je hospodářská vyspělost Československa v meziválečné době mýtus, nebo realita? Jaké jsou - z ekonomického pohledu - nejvýraznější rozdíly mezi dnešní a tehdejší společností?

Zde je odpověď:

Z globální perspektivy jsme byli jistě vyspělejší než dnes v tom smyslu, že jsme byli výše v pomyslném žebříčku zemí dle průmyslové vyspělosti. Relativně vysoká byla v českých zemích v té době - opět, v porovnání se světem - též vzdělanost. Netřeba říkat, že to bylo dlouho před nástupem dnešních „emerging markets" a „vyspělý svět" byl tehdy menší.

První republika však občas bývá v současnosti poněkud idealizována. Mohou za to vzpomínky pamětníků, kteří si tu dobu s nostalgií barví růžověji, než jaká byla (to je přirozená lidská vlastnost a dnešní mladí zase budou obdobně blaženě vzpomínat na současnost, na první léta nového tisíciletí, jakkoli dnes nad stavem věcí kroutí hlavou).

Idealizováno je už samotné působení TGM za první republiky, míra korupce či politických šarvátek. Parlament byl za první republiky opravdu „žvanírnou", v tom měl Gottwald pravdu, stejně jako je „žvanírnou" dnes. Kradlo a korumpovalo se přibližně stejně - lidé se prostě vnitřně nemění, mění se jen okolní podmínky (možná díky vyšší pobožnosti obyvatelstva v té době k těmto nekalostem docházelo s trochu nižší intenzitou). Když však udeřila hospodářská krize, mnoho lidí ji opravdu pocítilo existenciálně; měli vskutku hlad. Dnešní krize je proti tomu taková „fešácká" a lidé, kteří trpěli za třicátých let, by současný stav za krizi jistě neoznačili. A mimochodem, dnešní dělník s ani ne průměrným příjmem se má mnohem lépe než továrník či velkoprůmyslník za první republiky; může mobilně komunikovat, může se léčit antibiotiky atp. Technologický rozvoj, jenž od té doby nastal, je zkrátka fenomenální.

Odpovědi dalších oslovených najdete zde.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.14

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   únor 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728