Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

Havel tápe na půli cesty {vzpomínka}

Autor: Lukáš Kovanda

22.12.2011 00:01

Nacházíme se právě uprostřed třídenního období, jež bylo vyhrazeno pro státní smutek za Václavem Havlem.

Autor blogu si proto dovolí na tuto osobnost zavzpomínat článkem, jenž mu vyšel před téměř sedmi lety, 7. ledna 2005, v Hospodářských novinách. Jmenoval se "Havel tápe na půli cesty". Text, ačkoli reaguje na tehdejší konkrétní Havlovy výroky, poněkud nastiňuje i obecnější posun v autorově nahlížení Václava Havla - posun, k němuž došlo mezi revolučním rokem 1989 a obdobím postprezidentským.

 

Havel tápe na půli cesty

Zatímco v roce 1989 Václav Havel hřímal z balkónů za opravdovou vládu lidu, za občanskou společnost, v níž o zásadních otázkách nebudou rozhodovat "rovnější mezi rovnými", dnes tápe na půli cesty zpět. V televizní debatě řekl, že referendum k evropské ústavě nemá smysl, vždyť lidé jí stejně nerozumí.

V tom má pravdu, běžný občan ústavu nechápe, ba se jí ani nesnaží pochopit. Ale... Havel tímto výrokem de facto povyšuje diskutabilní zasvěcenost politika nad samozřejmé právo každého z nás. Právo mít možnost svobodně se rozhodnout ve věci, jež zcela jistě, aniž si to třeba dnes plně uvědomujeme, ovlivní budoucnost naší i dalších generací.

Pokud volíme svobodu a svéprávnost jednotlivce, je takovým právem i možnost k urně nejít či vhodit lístek v závislosti na subjektivních dojmech a pocitech - to je "riziko" přímé demokracie.

Havel brojí proti tomu, co před lety spolu s dalšími "vycinkal" na náměstích, zač v éře komunismu neváhal trávit život ve věznicích. Nehledá odpověď na otázku, proč je ústava tak složitá a technicistní, raději by šmahem svěřil občany-ovečky do rukou moudrých politiků-náhončích.

Nad tím, zda by právě plebiscit v tomto případě nepřispěl k částečné popularizaci stěžejního tématu a zda by nesnesl otázku euroústavy z ministerských salónků do domácností a kanceláří, se už raději vůbec nezamýšlí.

Havlovo tápání je možné odhalit i v dalších sférách. Ekonomice Václav Havel nikdy příliš nerozuměl, to ostatně významnému literátovi, dramatikovi či mysliteli nikdo nezazlíval. Dříve se k ní však také příliš horlivě nevyjadřoval. Ne tak nyní.

V televizní debatě Václav Havel přirovnal stát, který láká - třeba formou nižších daní - velké nadnárodní společnosti k investicím na jeho výsostném území, k prostitutce. K děvě, jež své lechtivé služby zištně nabízí kolemjedoucím ve skleněných vitrínách podél výpadovky E55.

Taková metafora je jistě líbivá, kulhá však na všechny nohy. Zahraniční investoři nejenže v Česku platí daně, ale také zaměstnávají české občany, přinášejí zahraniční know-how a inovace.

Navíc, pokud na ně dohlíží efektivní a obtížně korumpovatelné úřady, jsou tyto nadnárodní společnosti nuceny zavést například ekologicky co možná nejšetrnější výrobní procesy. A o ekologii by měl "stále zelenější Havel", jak se sám nazval, jevit primární zájem.

Bohatý zahraniční investor ve spojení s řádným úřednictvem zvýší blahobyt celé společnosti. Čím, kromě peněz, prospěje záletník lehké dívce? Václav Havel v minulosti, nejen ve svých dramatických dílech, jistě nalezl bezpočet trefnějších přirovnání.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.76

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031