Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Po(p)střehy

2011: Výrobci potravin klamou, ošklivé prostitutky "rejžujou"

Autor: Lukáš Kovanda

29.12.2011 15:30

Rok se s rokem sešel, jak se říká, a nezbývá než chladit šampaňská a bilancovat, jak se také říká. Drobné bilancování si, podobně jako loni a předloni, neodpustí ani autor blogu.

Zatímco rok 2010 skýtal částečné naděje, že důsledky finanční krize nakonec docela brzy odezní, například díky růstu asijských ekonomik, v roce 2011, hlavně v létě, vzal tento optimismus za své, když se naplno začalo hovořit o hrozbě globálního útlumu ve tvaru písmene „W" - útlumu s dvojitým dnem. Podzim 2011 byl hodně krušný zejména v eurozóně a političtí eurolídři se nepředvedli v příliš dobrém světle, když svým roztěkaným přístupem nervozitu trhů dále umocnili. Nepříznivé zvěsti přicházejí i z Asie - tento motor globální ekonomiky posledních let se zadrhává a v Číně, kde se připravuje výměna vládnoucí garnitury, možná již definitivně splaskává nemovitostní bublina. Naproti tomu v USA se snad ekonomická situace v posledních měsících trochu stabilizovala a nabízí dokonce snad i některé optimističtější vyhlídky. Každopádně rok 2012 bude nejspíše velice obtížný, jakkoli je třeba si přát, aby tato předpověď úspěšná nebyla.

Stejně jako loni a předloni i letos přinesl autor blogu texty a rozhovory ze tří ekonomicky rozhodujících kontinentů (a stejně jako loni mu i letos vyšla kniha rozhovorů s předními světovými ekonomy) - v roce 2011 tu publikoval celkem 104 textů (přesně stejný počet jako za rok 2010), z čehož 25 rozhovorů (za rok 2010 to bylo 29 rozhovorů). Zatímco za rok 2009 obsadily přední příčky v žebříčku nejčtenějších článků rozhovory, loni to tak jednoznačné nebylo, a letos opět vévodily rozhovory, jak vyplývá z TOP TEN 2011.

Celkem pět článků z TOP TEN 2011 (tedy desítky nejnavštěvovanějších článků, které byly na tomto blogu letos publikovány) jsou rozhovory. Jeden článek pak nabývá podoby shrnujícího textu, který se ale opět týká rozhovorů, neboť nabízí žebříček nejnavštěvovanějších rozhovorů za celou dobu existence tohoto blogu. Jedničkou je za letošek interview s Paulem Craigem Robertsem, někdejším ekonomickým rádcem prezidenta Ronalda Reagana. Úspěšný byl i další rozhovor, v němž zahraniční expert promlouvá - přímo v nadpisu - k Česku, a sice ten s Davidem Marshem, britským expertem na euro. Dobře si dále vedly rozhovory s Karlem Janečkem, šéfem RSJ alghoritmic trading (na základě tohoto interview se na sklonku letošního roku proti němu rozjela mediální kampaň), Robertem Aumannem, americko-izrealským laureátem Nobelovy ceny, či s britským šlechticem „lordem" Moncktonem. Z textů nerozhovorového typu bodovaly ty o tom, jak výrobci potravin maskují inflaci, jak snově vydělávají ošklivé prostitutky, a jak Francouzi zavinili velkou hospodářskou krizi třicátých let.

TOP TEN 2011:

•1)      Amerika vlastní i Česko, říká Reaganův reformátor (Paul Craig Roberts)

•2)      Jak nás obelhávají výrobci potravin. Jak maskují inflaci

•3)      "Přijde totální zhroucení trhů a vlád," zaznívá v nejúspěšnějším rozhovoru

•4)      Po čem Němci (tajně) touží? Po Česku bez eura! (David Marsh)

•5)      Vydělávám bez rizika. Miliardy (Karel Janeček)

•6)      Druhou světovou válku nevyvolal Hitler (Robert Aumann)

•7)      Lukáš Kovanda: Příběh dluhové smršti

•8)      Evropa míří vstříc katastrofě (lord Monckton)

•9)      Ošklivé prostitutky vydělávají více, než se mohlo zdát

•10)  Objev: velkou hospodářskou krizi nejspíš zavinili Francouzi

Děkuji všem za přízeň a přeji vše dobré v roce 2012!

PS: Loni jsem přál všechno nejlepší Ronaldu Coaseovi k jeho stým narozeninám, letos přeju všem ekonomům - aby byly jejich předpovědi úspěšné. Alespoň jako tato.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.4

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031