Červánek / Lukáš Kovanda

TÝDEN.CZ

16. 1. 2019
Rubrika: Pop-ekonomie

Závist dusí líné lidi. Co s tím? Zapojit se, utěšit se!

Autor: Lukáš Kovanda

05.01.2012 00:01

Stojíme na prahu roku, jenž bezesporu bude ekonomicky značně obtížný. Tím dále přiživí skepsi mnoha Čechů, kteří jsou už nyní ze stavu tuzemského hospodářství rozladěni a obávají se nezaměstnanosti, pokud se s ní tedy již nepotýkají. Někteří z nich by zjevně rádi zpět „životní jistoty", které jim kdysi, před čtvrtstoletím a více, z tribun slibovali soudruzi.

Je tahle skepse opodstatněná? Ano - ale jen do určité míry. Faktem totiž je, že za jistou dávku skepse, dojmu bezútěšnosti, si mnozí občané kterékoli vyspělejší tržní ekonomiky mohou sami, bez ohledu na momentální ekonomický stav. Již v roce 1976 to na příkladu USA bravurně popsal Tibor Scitovsky v knize The Joyless Economy (Bezútěšná ekonomika).
Scitovsky tehdy nazval vedoucí ekonomiku světa bezútěšnou, neboť doložil, že i přes její značné bohatnutí zůstávají tamní občané stále na přibližně stejné úrovni spokojenosti.

Bohatnutí daného národa tedy zkrátka není samo o sobě s to garantovat, že skepse lidí bude rozehnána. A stejně tak za skepsi obyvatelstva nemůže v horších časech výhradně jen „objektivní" fakt obtížné ekonomické doby (která nás čeká i v roce 2012); skepse má prostě i svou „subjektivní" příčinu.

Jak to? Zjednodušeně proto, píše Scitovsky, že lidé neumějí trávit volný čas, „výdobytek" to každé vyspělejší tržní ekonomiky. „Lelkují" v komfortu nekreativních volnočasových aktivit typu nakupování, sledování televize či vysedávání u piva. Tuze málo času pak věnují kreativním aktivitám (do nichž je však třeba investovat čas a úsilí, než je člověk útěšně zvládne), jako je pečení, hraní na kytaru či zahradničení.

Komfort nekreativních aktivit je návykový, což je právě ten důvod, proč lidé, ať už alkoholici či třeba „shopaholici", tíhnou k tomu, oddávat se jim nemírně - a to posléze ústí ve výčitky z nadspotřeby. Přehnané zaměření se na nekreativní činnost, na ryzí spotřebu, vede k dojmu bezútěšnosti a skepse i proto, že lidé jsou v této oblasti citlivější, srovnávají-li se s ostatními: když soused hraje vytříbeněji na kytaru nebo umněji peče, nevyvolá to zpravidla takovou závist, jako když si pořídí dražší auto. Dobrým předsevzetím pro rok 2012 tedy je: Nelelkujme, zapojme se - a utěšme se tak!Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.77

Diskuze

Lukáš Kovanda

Červánek je můj nejoblíbenější druh mraku. Kondenzuje v sobě vedle vodních par i fabulózní směs romantiky, naděje, optimismu, touhy... Co to má společného s ekonomií? Nic. Anebo možná všechno. Vítám Vás na blogu převážně populární ekonomie, čili pop-ekonomie: ano, pop-ekonomové se neštítí kalkulovat ani romantiku, naději, optimismus a touhu...

Oblíbenost autora: 7.68

O autorovi

Hlavní analytik časopisu Týden je též ředitelem společnosti Prague Twenty a přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE. Bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy, vědecké texty publikuje v žurnálu Politická ekonomie. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, bestselleru Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize a nejnověji "učebnice pop-ekonomie" s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé. Disclaimer: Informace na této stránce jsou poskytovány pouze s úmyslem diskutovat na dané téma, nejsou investičními doporučeními. Za žádných okolností nepředstavuje tato informace doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031